Ölümlere varan birçok zararlı hastalığı beraberinde getiren sigara bağımlılığından kurtulmak isteyenlere müjdeli haber geldi.

Öğretim Üyesi Dr. Erdem Tezcan tarafından geliştirilen ‘içilebilir gıda takviyesi’ ile bağımlıların, nikotin isteğini azaltarak tamamen bırakabilmeleri sağlanacak. Gün geçtikçe sigara bağımlılığından kurtulmak isteyenlerin sayısı artıyor. Başta kanser olmak üzere birçok hastalığın en büyük sebeplerinin biri olan sigaranın zararları ise çeşitli platformlar ve kamu spotları ile gözler önüne seriliyor. Bağımlılıktan kurtulmak isteyen vatandaşlara müjdeli haber, Öğretim Üyesi Dr. Erdem Tezcan, TÜBİTAK Marmara Teknokent Türkiye Gıda İnavasyon Platformu Kuluçka Merkezi’nde anlattı. Tezcan, kendi geliştirdiği ‘içilebilir gıda takviyesi’ ürünü ile sigara bağımlılarının nikotin isteğini azaltarak tamamen bırakmalarını sağladığını açıkladı. Doğal olan ve nikotin içermeyen ürün, sigara bağımlılığından kurtulmak isteyen vatandaşlar için önemli rol oynayacak.

SİGARAYI TARİHE KAVUŞTURACAK ÜRÜN

Bir bardak su ile 10’ar milim ölçeklerle tüketilecek olan ürün ile birlikte kişinin bağımlılığı bu konudaki isteği ve kararlılığıyla birlikte yaklaşık bir ay içerisinde sona erecek. Dr. Erdem Tezcan, “Piyasadaki sigara bıraktırma ürünleri hem nikotin temelli. Nikotin bantları veya içilebilir nikotin ürünleri oluyor genelde. Bu sefer sigaradan kurtulmak isterken o ürünlere bağımlılık artıyor. Ben de bağımlılık yapmayan, doğal bir alternatif üzerinde çalışmaya başladım. Yaptığımız ürünleri daha doğal, fonksiyonel gıdaya uygun ya da gıda takviyesi olarak çalışmalarımızı yürüttük. Nikotin içermeyen, sigara bırakma ürünümüz takviye gıda olarak formüle ettim. Sigarayı bırakmak isteyen herkes ürünümüzle birlikte sigarayı bırakabiliyor. Burada kişinin sigarayı gerçekten bırakmak istemesi önemli. Biz şunu demiyoruz; ürün kullanırken sigarayı kesin demiyoruz, kişi sigarayı zaten kendisi yavaş yavaş azaltıyor ama kişi sigarayı gerçekten bırakmak istiyorsa bu ürünle beraber sigarayı tamamen tarihe kavuşturabilir. Ama kişi istemiyorsa, zaten ölçekleri takip etmez ve o zaman bırakamaz” dedi.

Kalın sağlıcakla

“Sağlık her şeydir, ama sağlık olmadan her şey bir hiçtir.”

Irvin D. Yalom