İstanbul Valiliği, şehrin tarihi mirasını koruma ve yaşatma amacıyla hayata geçirilen "Yadigâr" projesi kapsamında, 15 ilçede bulunan 1000 eserin restore edilerek gelecek kuşaklara aktarılacağını duyurdu.

Vali Gül, toplantıda yaptığı açıklamada, "Tarihi bir güne şahitlik ediyoruz. Fatih’ten, ecdattan yadigâr bu eserleri korumak ve gelecek nesillere bırakmak birinci önceliğimiz. Bu eserlerin bir kısmı vakıflara ve diğer kurumlara ait. İlçe belediyelerimizle birlikte güç ve kaynaklarımızı birleştirerek daha hızlı, fazla ve etkili bir ihya gerçekleştirmek istiyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bu projeyi himaye ediyor. Türkiye Yüzyılı’nda her konuda olduğu gibi restorasyonlarla da dünyanın sayılı yer ve ülkelerinden biri olmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Projenin sahiplerinin ilçe belediyeleri ve valilik olduğunu vurgulayan Vali Gül, "Birlikte, İstanbul modeli ile kardeşlik ve birlikte iş yapma modeli ile yapacağız. Cumhurbaşkanımız, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İlçe Belediyelerimiz, Valilik, Üniversitelerimiz ile herkesin bir ucundan tutarak sahiplendiği bir proje olacak." dedi.

“2019 YILINDAN BU YANA 550 ADET MİRASIMIZA DOKUNDUK”

Nehir yatağında 6 bin kiloluk Roma anıtı Nehir yatağında 6 bin kiloluk Roma anıtı

Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, “Ecdattan Yadigar Geleceğe Emanet” Projesi'nin protokol imza töreninden sonra muhabirimiz Senay Güncavar'a konuşarak, Fatih Belediyesi'nin kültürel miraslarına yönelik gerçekleştirdiği projeleri ve çalışmalarını anlattı. Başkan Turan, 2019 yılından itibaren 550 adet kültürel mirasa dokunarak, bakım-onarım ve restorasyon çalışmalarını başlattıklarını belirtti. Bu projelerin arasında özellikle metruk durumda olan ve detayları kaybolan ahşap sivil mimarlık örneği yapıların restore edilmesine odaklandıklarını ifade etti. Başkan Turan, bu yapıların 3 boyutlu taramalarını yaparak rölövelerini çizdiklerini ve 250 tanesine müdahalede bulunduklarını vurguladı.

KÜLTÜR MİRASIMIZ YEDİKULE HİSARI’NIN RESTORASYONUNU GERÇEKLEŞTİRDİK

Tarihi çeşmelerin de proje kapsamında yer aldığını belirten Başkan Turan, 137 tane tarihi çeşmeyi projeye dahil ettiklerini ve 111 çeşmeye onarım yapıldığını söyledi. Geçtiğimiz hafta 70 çeşmenin onarımını tamamladıklarını ifade eden Turan, ayrıca sıbyan mektebi ve medreseleri de restore ettiklerini ve özellikle Muid Ahmet Efendi ve Yeniçeşme medreselerini yeniden ihya ettiklerini belirtti. Ayrıca, yıllarca kapalı kalan Yedikule Hisarı'nın önemli bir restorasyon geçirdiğini ve şimdi halkın hizmetine açıldığını ekledi.

EMANETİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ

"Miras değil emanet" vizyonuyla hareket eden Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’da açıklamasında “İstanbul’un 15 ilçesinde 1000 eserin restore edileceği “Ecdattan Yadigâr, Geleceğe Emanet” projesi kapsamında, İstanbul Valimiz Sayın Davut Gül, İstanbul İl Kültür Müdürümüz Coşkun Yılmaz ve tarihçi İlber Ortaylı’nın katılımıyla düzenlenen Protokol İmza Törenini gerçekleştirdik. Silivri’mize hayırlı uğurlu olsun” dedi.
Yadigâr Projesinde yer alan belediyelerden Beyoğlu, Eyüpsultan, Fatih, Silivri, Üsküdar ve Kağıthane ilçeleri için protokoller imzalandı.

Kaynak: SENAY GÜNCAVAR