DEM Parti'nin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) tarafından yapılan yazılı açıklamada, partinin Van'da büyükşehir dahil olmak üzere 14 belediyenin tamamını kazandığı vurgulandı. Açıklamada, Van halkının iradesinin sandığa net ve güçlü bir şekilde yansıdığı belirtilerek, bu güçlü iradenin aynı zamanda kayyım rejimine verilen bir cevap olduğu ifade edildi. Ayrıca, Adalet Bakanlığı'nın itirazı üzerine Abdullah Zeydan'ın memnu haklarının geri alındığına dikkat çekildi. Zeydan'ın seçilme hakkını yitireceği belirtilirken, itiraz başvurularından sonuç çıkmazsa mazbatasının verilmeyeceği aktarıldı. Abdullah Zeydan'ın yasaklı haklarının mahkeme tarafından iade edilmesinin ardından Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) Zeydan'ın belediye başkan adaylığı başvurusunu kabul ettiği hatırlatıldı. Adalet Bakanlığı'nın başvurusu ile mahkemenin bu hakları geri aldığı belirtilirken, itiraz başvurularından sonuç çıkmazsa Zeydan'ın mazbatasını alamayacağı ve belediye başkanlığı yapamayacağı vurgulandı. Son olarak, Van'da yapılan yerel seçimlerde Abdullah Zeydan'ın yüzde 55,48 oy alarak Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiği hatırlatıldı.

Karar üzerine DEM Parti Eş Başkanları Tuncer Bakırhan ve Tülay Hatimoğulları Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Bakırhan, yaptığı açıklamada, "Van'da Türkiye'de eşi benzeri görülmemiş bir oyla 14 yerleşim biriminin tamamını kazandı DEM parti. Belli ki bu birilerini rahatsız ediyor” ifadelerini kullandı.

“YSK’ya itiraz dilekçesi yarın verilecek”

Tülay Hatimoğulları ise konu hakkında YSK’ya itiraz edeceklerini ifade ederek, “İtiraz dilekçemiz şu anda hukukçularımız tarafından hazırlanıyor. Dilekçemiz YSK’ya yarın verilecek şu anda hazırlığı yapılıyor. Dilekçe Van’dan Ankara’ya iletilmek üzere verilecek” bilgisini akardı.
Hatimoğulları, bir gazetecinin, “Abdullah Zeydan’ın 2015 yılında Türkiye'nin birlik ve bütünlüğünü hedef alan terör örgütü PKK'yı öven sözlerine katılıyor musunuz?” sorusuna ise “Bunlar Manipülasyon oluşturmak için ortaya atılan şeyler. Abdullah Zeydan’a verilen ceza asla hukuki değildi” ifadelerini kullandı.

ABDULLAH ZEYDAN KİMDİR

Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı seçilen Abdullah Zeydan, 13 Mart 1972'de Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Yüksekova’da tamamladı.Uluslararası Amerikan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu Zeydan, farklı şirketlerde mimarlık yaptı.7 Haziran ve 1 Kasım 2015'de yapılan genel seçimlerde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Hakkari Milletvekili seçildi.
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) Anayasa'ya eklenen bir madde sonucu geriye dönük dosyalarla ilgili olarak dokunulmazlıkları kaldırılan HDP milletvekilleri ile beraber 4 Kasım 2016 da gözaltına alınıp aynı gün tutuklanarak Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Zeydan'a, "PKK sizi tükürüğünde boğar" sözlerinden dolayı ve katıldığı bir eylemden ötürü “örgüte yardımdan” 5 yıl, “örgüt propagandası yapmaktan” ise 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi.

Türkiye'yi sarsan olayda flaş gelişme! Türkiye'yi sarsan olayda flaş gelişme!

Zeydan, 6 Ocak 2022’ye dek Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuldu.Zeydan, eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile aynı koğuştaydı.Hakkında verilen hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan Zeydan yeniden yargılanmış, cezası 3 yıla indirilmiş, yattığı süre göz önünde bulundurularak 6 Ocak 2023’te verilen kararla tahliye edilmişti.Adalet Bakanlığı, 29 Mart Cuma günü idari bir karar ve yazıyla, mesai bitimine beş Zeydan'ın 2022 yılında aldığı memnu haklarına itiraz etmişti.Abdullah Zeydan'ın babası Mustafa Zeydan ve kardeşi Rüstem Zeydan da eski Hakkari milletvekilleri.

Kaynak: ŞOK GAZETESİ