Eski Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı, Ekonomist Şenol Babuşçu, bugün Cumhuriyet'e verdiği demeçte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Hafize Gaye Erkan'ın yakında görevden alınacağını öne sürmüş; “Gaye Hanım’ın 20 gündür ABD’de olması da enteresan. Erkan ve Mehmet Şimşek’in göreve geldikten sonra tanıştığı ve aralarında bir soğukluk olduğu da konuşuluyor. Gaye hanım görevden alınacak gibi görünüyor. Seçim öncesi görevden alınabileceğini düşünüyorum” demişti.

Gaye Erkan’ın görevden alınması ekonomide veya piyasalarda herhangi bir etki yaratmaz. Önemli olan yerine atanacak isimdir” diyen Babuşcu şöyle devam etmişti:

Hayvancılıkta 5 yıllık yol haritası yarın açıklanacak Hayvancılıkta 5 yıllık yol haritası yarın açıklanacak

Bu konuya dair de söylentiler başladı. Başkan yardımcılarından Cevdet Akçay ve yandaş kanalların gündeme getirdiği Hatice Karahan konuşuluyor. Cevdet Akçay gerçekten bu göreve layık birisi ancak Hatice Karahan’ın atanacağını tahmin ediyorum. Çünkü siyaseten Akçay AKP’ye yakın bir isim değildir, Merkez Bankası’nı bilen dürüst bir isimdir. Karahan ise yıllarca cumhurbaşkanının danışmanlığını yapmış siyaseten AKP’ye gönül vermiş biri. Siyasi tercihler öne çıkacaktır.

Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, sosyal medya hesabından Babuşcu'nun sözlerini değerlendi. Demirtaş, konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

  1. Eğer Başkan değişir ve Cevdet Akçay Başkan olursa: Piyasalar Kaldığı yerden hem de daha güçlü bir şekilde devam eder. (Çünkü Prof. Dr. Cevdet Akçay'ın Merkez Bankasının geçmişte övdüğüm tüm olumlu hareketlerinin arkasındaki isim olduğu biliniyor)
  2. Eğer Başkan değişir ve diğer isim göreve gelirse: O zaman Piyasalarda ciddi çalkalanma olur.
  3. Mevcut Başkan kalır ve tüm iddialar temize çıkarsa: Ülke yine yoluna devam eder (MB'sının doğru kararlar vermeye devam etme şartı ile)
  4. Mevcut Başkan kalır ve Magazinsel konular devam ederse: Ciddiyet azalır ve tahribat derin olur.

Demirtaş, paylaşımına "olay bu kadar net" notunu düştü. 

Kaynak: HABER MERKEZİ