Fenerbahçe bu sezon puan kaybı yaptığı 5 maçın 4’ünü kendi seyircisi önünde oynadı.

Bu önemli bir done. Maçın kopartılamadığı anlarda devreye giremiyor onikinci adam. Homurtular hakemi, rakibi etki altına alamak yerine takımı boğuyor.Bir de buna maç önünde çalan “Alev Alev Yandığım Doğru” gibi melankoliye umutsuzluğa sevk eden şarkılar eklenince herkes hüsrana hazırlanmış oluyor!

İsmail Kartal klasik düzen ve Cengiz Ünder tercihi ile sahaya çıktı. Pozisyonlar buldu ama yine kalesine gelen ilk top Livakovic’in tüm çabalarına rağmen gol oldu. Fakat Liva’nın yediği 2. gol kötüydü. Hala beklentilerin çok altında Hırvat kaleci.

Geri düşmek her takımın başına gelebilir kabul. Fenerbahçe geri düştüğü bir çok maçı çevirdi. Bu akşam olan “Panik” sayısız golün kaçmasına sebep oldu. Özellikle Cengiz Ünder’in ayağına gelen toplarda yaptığı panik ve şut tercihlerindeki kararsızlık Kadıköy etkisinden mi acaba diyorum!

Hakem Çağdaş Altay’ın verdiği ve vermediği kararlarla skandala yakın bir maç yönetti. Bunu sorumlusu MHK ve TFF! Bu gerginlikteki lig döneminde böyle tecrübesiz bir hakemi bu maça atamak işbilmezlik.
Galatasaray’a çaldıkları saçma düdüklerin altında kalıyor ayrıca hakem camiası. Mesela Djiku’ya çalınan penaltı şeklen evet ama fiilen penaltı değil! 
Ama Galatasaray’a çalınan basit penaltılar karşılaştırma olduğundan mecbur verdi bunu hakem.

* Tadic pozisyonunda verdiği sarı kart kırmızı olabilirdi, hakem yorumcuları sarı yeterli diye yorumladı maçtan sonra!

* Djiku’nun penaltısı Barış Alper Yılmaz’ın penaltısı gibi ağır bir karardı. Augusto çekiyor ama penaltı için yeterli değil.

* Augusto maç ilk yarı hakeme çok ağır bir itirazda bulundu fakat uyarı aldı sonrasında başka bir pozisyonda sarı gördü. Oyundan ilk yarı 2 sarıdan atılmabilirdi. Bu oyuncunun attığı 2 gol var maçta. Es geçmemek lazım.

* Maça eklediği uzatmalar yetersizdi. İki devrede de 7 dakika uzayan maç 10-11’er dakika uzamalıydı. 

İsmail Kartal’ın maç için yaptığı bazı olumsuz etkilerden de sözedebiliriz. Hoca orta sahayı boşaltarak Alanya’nın işini kolaylaştırdı.

Szymanski’nin etkisizliği ve Dzeko’un hücumdaki yalnızlığına çareyi İsmail Yüksek’i çıkartarak bulması rakibi rahatlattı. Gol ihtiyacı varken doldur boşalta dönecek oyunda top indireb Dzeko çıkmazdı.

Skoru çevirip 3 dakika sonra kaleye gelen 2.topun gol olması Alanya’nın şansı Fenerbahçe’nin şanssızlığı. Birazda travmaların tetiklenmesi başını ağrıtıyor Kanaray’nın. 

4-4-2 formasyonunda Krunic - Szymanski orta alanı düştü ve bu hücum etkisini azalttı. Rakibin savunma arkasına attığı topları kovalayacak daha diri ve süratli Oostervolde sol beke alınıp Tadic kenara gelebilirdi. 4-4-2 oyununda yorgun Tadic dönmekte zorlandı. Tadic-Ferdi oyununu klitliyor artık rakipler, Fred’de olmayınca aksama daha çok yaşanıyor geçiş konusunda.

Bir diğer ilginç olay aylardır süre almayan Rayn Kent’in bu maçta süre bulmasıydı. Belkide King ve Osayi’nin kadroda olmayışı bu tercihe zorladı.

Ezcümle şampiyon olmak isteyen takım bu maçları kazanmak ve panik yapmamak zorunda. Oyuna sonradan giren İrfan Can Kahveci çok çabalasa da rakip kaleci Ertuğrul’u geçemedi. Fakat Fenerbahçe’nin oyununu ve pas kalitesini yükseltti. Oyunu çevirdi.

Alanyaspor’un çol fazla yere yatması, süreden eksiltme çabaları ülke futbolunun bu noktada olmasının sebeplerinden. Bu konuda soru sorduğum Fatih Tekke kabul etmese de gerçekliğini inkar edemedi.

Rakipler Fenerbahçe maçlarında gösterdiği performansı tüm müsabakalarda gösterse şampiyonluğu kimseye bırakmazlar! Öyle olmuyor dediğinizi duyar gibiyim. En azından şampiyonluk yolundaki rakiplerinin hepsine göstersinler diyeyim!

Çok pozisyon olsa da sezonun en kötü maçlarından birini oynadı Fenerbahçe. 25 şut çekip 7 isabet buluyorsun ama 2 gol atabiliyorsun. 
Kale önüne gelip sürekli yan pas yapıp skor bulabilen takım sayısı azdır diye düşünüyorum.

Bu melankoliye bu travmalara bir de İsmail Hocanın kararsızlığı eklenince rakipler cesaretleniyor, puanlar gidiyor.

Maçın Üçlüsü

Dzeko - Djiku - İrfan Can