Türkiye İşçi Partisi'nin (TİP) Hatay'daki yol haritası belirlendi. TELE1'den Soner Bahadır'ın haberine göre, TİP, Hatay'da Emek ve Özgürlük İttifakı'nın bileşenlerinin Hatay Büyükşehir Belediyesi başkan adayını destekleyecek. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Perihan Pakize Sinemlioğlu'nu, Emek Partisi ise Halil İmrek'i aday olarak göstermişti. TİP Parti Meclisi'nin, seçmenlere yazılı bir açıklama yaparak iki partiden birine oy verilmesi çağrısı yapması bekleniyor.

TİP Türkiye İşçi Partisi Haberleri | Son Dakika TİP Türkiye İşçi Partisi  Gelişmeleri - Mynet

NE OLMUŞTU?

Türkiye İşçi Partisi (TİP), Hatay adayı Gökhan Zan'ın adaylıktan çekildiğini açıkladı. TİP, yayınladığı açıklamada, "Hatay İttifakı'nın ortak aday olarak önerdiği Gökhan Zan'ın partimizin asla tasvip etmeyeceği ilişkilere girdiğine dair çeşitli iddialar tarafımıza ulaşmıştır" ifadelerine yer verdi. Parti ayrıca, "Hatay'da da deprem suçlarında ve yıkımda payı bulunan iktidar ve ana muhalefet adayları karşısında mücadele etme ve onlara oy vermeme" çağrısı yaptı.

Deniz mahsullerine rağbet arttı! Şebnem Bursalı rüzgarı Deniz mahsullerine rağbet arttı! Şebnem Bursalı rüzgarı

T24'ün aldığı bilgiye göre, TİP'in Zan'ın adaylığını geri çekmesinin gerekçesi, Zan'ın iki büyük partiyle girdiği rüşvetle ilgili ses kaydı iddialarıydı. Zan ise TİP'in açıklamasının ardından yayınladığı metinde, "Yoluma ve adaylığıma halkımla birlikte daha azimli ve güçlü bir şekilde devam edeceğim" ifadelerini kullandı. Zan, ayrıca uğradığı tehdit ve şantajlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ı desteklemesi için tehdit edildiğini belirten Zan, aynı zamanda Turgay ve Mihal adında iki kişinin evine gelerek kendisini tehdit ettiğini ve şantajda bulunduğunu ifade etti. Zan, bu kişilerin kendisine 5.000.000 TL para vermezse kurgu ses kayıtlarını yayınlayacaklarını söylediklerini ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı'nın baş danışmanı Mehmet Güzel'in de bu işin içinde olduğunu iddia etti.

Kaynak: HABER MERKEZİ