Tansu Çiller, AA muhabirleri ve foto muhabirlerinin yurt içi ve dışında 2023 yılı boyunca çektiği fotoğrafları inceledi. "Haber", "Çevre-Yaşam", "Spor" kategorilerinin yanı sıra bu yıl eklenen "Deprem: Umut" ve "Gazze: Kanıt" kategorilerindeki fotoğrafları da değerlendirdi.


1

"Haber" kategorisinde Yair Palti'nin çektiği "S.O.S" adlı fotoğrafı seçen Çiller, bu kareyi demokrasinin yeniden umut olacağını gösterdiği için önemsediğini belirtti. Tel Aviv'de düzenlenen gösteride binlerce kişinin Başbakan Netanyahu öncülüğündeki koalisyon hükümetinin yargının yetkilerini sınırlayan düzenlemesini protesto ettiği bu fotoğrafın, demokrasiye olan inancını artırdığını ifade etti.

"Gazze: Kanıt" kategorisinde Ali Jadallah'ın çektiği "Hayat Kalkanı" adlı fotoğrafı tercih eden Çiller, bu fotoğrafın dünyanın Gazze'ye daha duyarlı olması gerektiğini vurguladığını söyledi. Küçük bir çocuğun umut verici görüntüsünün yaralara merhem olduğunu ifade etti.

Tansu Çiller’den Murat Kurum’a destek: ‘Büyük bir heyecanla geliyor’

İsrailli Yuval Noah Harari: 'İntikam hırsımız tarihi bir felaket getirecek' İsrailli Yuval Noah Harari: 'İntikam hırsımız tarihi bir felaket getirecek'

"Deprem: Umut" kategorisinde Halil Fidan'ın "İçimdeki Çocuk" fotoğrafını seçen Çiller, deprem anında bile umudun ve yaşamın devam ettiğini gösterdiği için bu kareyi önemsediğini dile getirdi.

"Çevre-Yaşam" kategorisinde Klebher Vasquez'in "Devin Ölümü" adlı fotoğrafına oy veren Çiller, insanların çevre dengesini koruması gerektiğini ve bu fotoğrafın çevre sorunlarını ifade ettiğini belirtti.

"Spor" kategorisinde Dursun Aydemir'in "Dünyanın Sultanları" adlı fotoğrafını tercih eden Çiller, Türk milli voleybol takımının başarısının kadınların gelişimini ve duruşunu göstermesi açısından önemli olduğunu vurguladı.

Kaynak: AA