İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Üsküdar’da düzenlenen Taksiciler Buluşması’na katıldı. Kurum, “İstanbul’da yaklaşık 20 bin taksimiz var. Günde 1,6 milyondan fazla yolcuyu taşımaya çalışıyorsunuz. İstanbul’un bu yükünü almak için çaba sarf ediyorsunuz ama her geçen gün bu yük bir kat daha artıyor. Biz, hem taksicimizi hem de İstanbulluları uğraştıran değil, ulaştıran İstanbul diyerek rahatlatacağız” dedi. 

İmamoğlu’ndan horon performansı! O anlar sosyal medyada gündem oldu İmamoğlu’ndan horon performansı! O anlar sosyal medyada gündem oldu

TEK ÇATI ALTINDA OLACAK

BİRÇOK taksi uygulaması olduğunu bunun da kafa karışıklığı ve mağduriyet yarattığını aktaran Kurum, “İstanbul’da taksi işletim mantığını kökten değiştirip bu karmaşayı gidereceğiz. Hepiniz taksinizde ayrı ayrı yazılımlar kullanıyorsunuz. Vatandaş da farklı onlarca aplikasyon kullanıyor. Sonra işler karmakarışık hale geliyor. Taksicilerimizin kullandığı tüm dijital tüm sistemleri Merkezi Taksi Sistemi çatısı altında birleştireceğiz” diye konuştu.

İHALE İLE SAYI ARTACAK

TAKSİ sayısının artacağını belirten Murat Kurum, ‘İstanbul Taksisi’ markasını oluşturacaklarını duyurdu ve şöyle bitirdi: Vatandaşın talebine yetecek kadar taksi imkanını sağlamak için etkin adımlar atacağız. Taksi sayısındaki eksiklikleri ihaleler yaparak gidereceğiz. Plakalar konusunu çözeceğiz. İhtiyacı olan tüm taksi duraklarımızı da, İstanbul’a yakışır bir mimari ile yenileyeceğiz. Her önüne gelen taksicilik yapamayacak. Sizlere eğitim programları, dil kursları desteği, taksi konforunun artırılmasına dair çok farklı alanlarda destekler vereceğiz. 

Kaynak: İHA