Çevrim içi müzik pazarının en büyük platformu olan Spotify, abonelik fiyatlarına yakında zam yapacak. Fiyat artışıyla birlikte abonelik ücretlerinin 1 ila 2 dolar arasında artması bekleniyor. Spotify, global olarak bir yıl içinde ikinci kez abonelik fiyatlarını artırmayı planlıyor. Bu fiyat artışının nedeni ise müzik akış hizmetine eklenen sesli kitap maliyetini karşılamak olarak belirtiliyor.


Fiyat artışlarıyla birlikte Spotify, premium planın mevcut 11 dolarlık aylık fiyatı karşılığında sadece müzik ve podcast'ler sunacak yeni bir temel katman sunacağını söyledi. Bu planda sesli kitaplar olmayacak ve bu plandaki kullanıcılar sesli kitaplar için ödeme yapacak.

Şirket, sesli kitap hizmeti olmayan daha uygun fiyatlı yeni bir abonelik planı da sunacak. Nisan ayı sonuna kadar İngiltere, Avustralya ve Pakistan gibi beş ülkede fiyatların yükseleceği belirtiliyor. Bu yıl ilerleyen dönemlerinde ABD'deki Spotify aboneleri de dahil olmak üzere fiyat artışlarının diğer pazarlara da yansıtılması planlanıyor.


Öte yandan bu fiyat artışı Spotify'ın bir yıl içinde yaptığı ikinci zam olacak. Popüler akış hizmeti 2011'den 2023'e kadar global ölçekte hiç fiyat artışı yapmamıştı. Hem Apple Music hem de Spotify geçen yazdan bu yana aylık bireysel plan için 10.99 dolar ücret alıyor. Ancak Apple Music'te sesli kitap seçeneği yer almıyor. Spotify'ın “hifi” planını ne zaman yayınlayacağına dair ise halen henüz bir bilgi yok. Fiyat artışının Türkiye’ye ne zaman yansıyacağı da yine şimdilik belirsiz durumda.
Spotify, premium plan için mevcut aylık 11 dolarlık fiyat karşılığında sadece müzik ve podcast'ler sunacak yeni bir temel plan sunacak. Bu planda sesli kitaplar bulunmayacak ve bu plandaki kullanıcılar sesli kitaplar için ayrıca ödeme yapacak. Bu zam, Spotify'ın bir yıl içinde yaptığı ikinci zam olacak. Ancak fiyat artışının Türkiye'ye ne zaman yansıyacağı henüz belirsiz durumda.

Goldman Sachs'ın net karı ilk çeyrekte arttı Goldman Sachs'ın net karı ilk çeyrekte arttı

Spotify, global olarak bir yıl için ikinci kez abonelik fiyatlarını artırmayı planlıyor. Planlanan fiyat artışının arkasında ise müzik akış hizmetine eklenen sesli kitap maliyetini karşılamak olduğu belirtiliyor. Şirket sesli kitap hizmetinin olmadığı daha uygun fiyatlı yeni bir abonelik planı da hazırlayacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ