Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global, ABD ile gelişmekte olan piyasalar hakkında ikinci çeyrek ekonomik görünüm raporlarını yayımladı.

ABD ekonomisine dair raporda, iş gücü piyasasının sağlam kalması nedeniyle 2024 yılında ABD'de ekonomik büyümenin %2,5 olması bekleniyor. Raporda, gelecek birkaç yıl içinde ekonominin potansiyelin biraz altında büyümeye devam etmesinin beklendiği belirtildi. ABD'de enflasyonun, ABD Merkez Bankası'nın %2'lik hedefine yaklaşmasının ancak hedefin üzerinde kalmasının muhtemel olduğu ifade edildi. Raporda, mal fiyatlarının ılımlı bir şekilde düşmesine rağmen sürekli yüksek olan hizmet fiyatı enflasyonunun etkisiyle enflasyonun hedefin üzerinde kalabileceği belirtildi. Hedefin üzerindeki enflasyonun bu yıl faiz indirimi yapma kapasitesini sınırlayacağı ve muhtemelen yaz aylarında ilk bir faiz indirimi yapılarak 2024'te toplamda 75 baz puanlık bir faiz indirimi öngörüldüğü raporda yer aldı. Gelecek yıl faiz oranlarında 125 baz puanlık keskin bir düşüş beklenirken, gevşeme hızının 2024 ve 2025'te daha yavaş olabileceği riskine dikkat çekildi. Raporda, ABD için 2021 büyüme beklentisi %2,4'ten %2,5'e yükseltilirken, 2022 için ise %1,5 olarak sabit bırakıldı.

Türk müteahhitlik sektörünün gözü Kalkınma Yolu Projesi'nde Türk müteahhitlik sektörünün gözü Kalkınma Yolu Projesi'nde

Gelişmekte olan ülkelere dair raporda ise dirençli küresel büyümenin ve gevşeyen finansal koşulların gelişmekte olan piyasalar için makroekonomik koşulları marjinal olarak iyileştirdiği ifade edildi. Ancak raporda, gelişmekte olan ülkelerin hala yüksek faiz oranlarının gecikmeli etkileriyle ve ABD'nin trendin altında büyümeye geçmesinin sonuçlarıyla mücadele etmek durumunda olduğu belirtildi. Raporda, 2024'te gelişmekte olan ülkelerde ekonomik büyümenin önemli ölçüde farklılaşacağı vurgulandı. Daha iyi performans gösteren bazı ülkeler için ılımlı bir büyüme öngörülürken, düşük performans gösteren bazı ülkeler için ise biraz artan büyüme bekleniyor. Gelişmekte olan ülkelerin toplam ekonomik büyüme tahmini 2024 için %4,1'den %4,2'ye, 2025 için ise %4,5'ten %4,6'ya yükseltildi. Raporda, Türkiye'nin 2024 büyüme tahmini ise 60 baz puan artırılarak %3'e çıkarıldı. Ayrıca, Türkiye'nin 2025 büyüme tahmini de %2,7'den %3'e revize edildi. Ancak Türkiye ekonomisi için 2026 yılı büyüme beklentisi %3'ten %2,8'e düşürüldü.

Kaynak: AA