Sosyal Politikalar Uzmanı Aziz Çelik, memur ve memur emeklisinin Temmuz 2024’te resmi enflasyonun altında zam alacağını açıkladı. Çelik, “7. Dönem Toplu Sözleşmesinde şeytani bir zam modeli var. Memurlar ve memur emeklileri Temmuz 2024’te bu gerçekle yüzleşecekler” ifadesini kullandı.

X hesabından değerlendirmelerde bulunan Aziz Çelik, “Ocak 2024’te yüzde 37,57’lik altı aylık resmi enflasyona karşılık toplu sözleşmedeki düzenleme nedeniyle yüzde 49,25 zam alan memur ve memur emeklileri sonraki 6 aylık dönemlerde resmi enflasyondan daha düşük zam alacaklar” dedi.

Dünya bankasıyla 5 yıllık anlaşma Dünya bankasıyla 5 yıllık anlaşma

Çelik, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 16 Ocak’taki sözlerini şöyle anımsattı:

Tüm emeklilerimizin yıllık maaş artış oranları önümüzdeki temmuzda eşitlenecektir. Yılın ikinci yarısındaki maaş artışlarında memur emeklileri enflasyon farkını alırken SSK ve BAĞKUR emeklileri enflasyonun tamamını alacaklar.

ERDOĞAN'IN SÖZLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

Erdoğan’ın sözlerini değerlendiren Çelik, “Temmuz 2024’te memur ve memur emeklilerinin yaşayacağı şok bu cümlelerin arka planında yatıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan 7. Dönem Toplu Söyleşmesinde önemli bir ayrıntıyı ortaya koymuş oldu” ifadelerini kullandı.

Çelik, “Memur-Sen konfederasyonu ve Kamu Görevlileri Hakem Heyeti ile Hükümetin ortak ürünü olan 7. Dönem Toplu Sözleşmesindeki acayip zam düzenlemeleri nedeniyle Temmuz 2024, Ocak 2025 ve Temmuz 2025 aylarında memurlar ve memur emeklileri resmi enflasyonun altında zam alacaklar. Böylece Ocak 2024’te almış oldukları artış geri alınacak!” şeklinde konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ