7 Ekim’de başlayan ve bugüne kadar 25 binden fazla insanın yaşamını yitirdiği savaşta ateşkes sağlamak isteyen arabulucular İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nın yumuşaması nedeniyle çabalarını yoğunlaştırdı.

Arabulucuların öncelikli hedefi HAMAS’ın elinde bulunan yüzlerce rehineyi kurtarmak. AFP, Reuters, Associated Press ve El Cezire gibi dünyanın saygın haber kuruluşlarının muhabirlerine göre, İsrail ve Hamas, bir ay süreli ateşkes ilan ederek, İsrailli rehinelerin Filistinli mahkumlarla takas edilmesi konusunda prensipte büyük ölçüde anlaştı. 

Israil1-15

HAMAS GARANTİ ALMAK İSTİYOR

Hatırlanacağı gibi, Katar, Amerika Birleşik Devletleri ve Mısır arabuluculuk görüşmelerinde başı çekiyor.

Bu ülkelerin yoğun arabuluculuk çabaları, çatışmalara ara verilmesi, Filistinli mahkumların serbest bırakılması ve Gazze'ye daha fazla yardım yapılması karşılığında sivillerden başlayıp askerlerle sona erecek şekilde İsrailli rehinelerin serbest bırakılmasına yönelik bir yaklaşıma odaklanmış durumda.

Ne Hamas, ne de İsrail doğrudan görüşmüyor. İsrail ve Hamas, arabulucular aracılığıyla müzakereleri yürütüyor ve HAMAS İsrail’in yeniden saldırmaması için güvence almak istiyor.

Arnavutluk'ta, "Ukrayna-Güneydoğu Avrupa Zirvesi" sona erdi Arnavutluk'ta, "Ukrayna-Güneydoğu Avrupa Zirvesi" sona erdi

Muhabir: GALİP ÖZTÜRK