ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), 7,4 büyüklüğündeki depremin merkez üssünün Tayvan'ın doğu kıyısındaki Hualien kentinin 18 kilometre güneyi olduğunu belirtti. Depremin 34,8 kilometre derinlikte meydana gelmesiyle birlikte bölgedeki bazı binaların yıkıldığı bildirildi. Bu depremin ardından 20 dakika içinde Hualien kentinin 11 kilometre kuzeydoğusunda, 12,6 kilometre derinlikte ve 6,4 büyüklüğünde ikinci bir deprem daha kaydedildiği duyuruldu.

hgfhfjf

Tayvan Merkezi Meteoroloji İdaresi (CWA), Ada'nın kuzey bölgeleri için tsunami uyarısı yaptı ve bu depremin son 25 yılda Tayvan'ı vuran en güçlü deprem olduğunu belirtti. USGS, Tayvan ve Çin kıyılarına 1 ila 3 metre yüksekliğindeki dalgaların ulaşabileceği uyarısında bulundu.

Sosyal medyada paylaşılan görüntüler depremin kitlesel heyelanlara yol açtığını gösteriyor gibi görünüyordu

İsrail askerleri Filistinli bir kadını öldürdü! İsrail askerleri Filistinli bir kadını öldürdü!

Deprem sonrası, Tayvan'ın bazı bölgelerinde elektrik ve internet kesintileri yaşandı. Tayvan basını, Hualien'in doğu kıyısındaki Suhua Otoyolu'nun deprem nedeniyle meydana gelen çöküntüler sonucu ulaşıma kapandığını bildirdi.1999 yılında Taipei'nin 150 kilometre güneyinde meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki depremde yaklaşık 2 bin 400 kişi hayatını kaybetmişti.

2024-04-03T021455Z_135030532_RC2QY6ACY2H4_RTRMADP_3_QUAKE-TAIWAN

Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA), ülkenin güneybatısındaki Okinawa ve Miyakojima adaları için 3 metre yüksekliğe erişebilecek tsunami uyarısında bulundu. Resmi Kyodo Ajansı, deprem sonrası tsunami dalgalarının Okinawa yakınlarındaki Yonaguni ile İşigaki adalarının kıyılarına ulaştığını duyurdu. Seferlerin iptal edildiği Okinawa'daki Naha Havalimanı'nın boşaltıldığı bildirildi. Japonya Kabine Baş Sekreteri Hayaşi Yoşimasa, deprem sonrası Okinawa bölgesinde hasar tespit faaliyetlerinin sürdüğünü açıkladı.

Tayvan'ın doğusundaki Hualien'de kısmen çökmüş bir bina görülüyor

Filipinler Volkanoloji ve Sismoloji Enstitüsü (Phivolcs), tsunami tehlikesi nedeniyle kıyı bölgelerinin boşaltılması uyarısında bulundu.

Kaynak: AA