Devler Ligi maçında ilginç görüntü!.. drone'a top çarptı Devler Ligi maçında ilginç görüntü!.. drone'a top çarptı

ABD Jeolojik Araştırma Kurumu, Kırgızistan'ın Kızıl-su yakınında 7,0 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiğini açıkladı. Derinliği 27,4 km olarak bildirilen depremin merkez üssünün ilk etapta 41,29 derece kuzey enlemi ve 78,59 derece doğu boylamında olduğu belirlendi. 

GFZ Alman Yer Bilimleri Araştırma Merkezi ise depremin büyüklüğünü 7,1 olarak açıkladı. GFZ, depremin derinliğini 10 km olarak açıkladı.

Kırgızistan’da meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremin ardından Kırgızistan Acil Durumlar Bakanı Boobek Acikeev açıklamalarda bulundu. Acikeev, depremin yerel saatle 00.09’da Çin topraklarında meydana geldiğini belirterek, Kırgızistan’ın Çin ile olan sınırına yakın Isık Göl bölgesinin Ceti Ögüz, Aksu ve Tüp ilçelerinde şiddetli sarsıntıların hissedildiğini kaydetti. Acikeyev, “Başkent Bişkek’te deprem 4-5 büyüklüğünde hissedildi. An itibarıyla Ceti Ögüz, Aksu ve Tüp ilçelerinin yanı sıra başkent Bişkek’te can kaybı ve hasar kaydedilmedi” dedi.

Deprem Kazakistan, Özbekistan ve Tacikistan’da da hissedildi


Halkın sokağa döküldüğü Kırgızistan’da akaryakıt istasyonlarında kuyruklar oluştu. Deprem, Kırgızistan’ın yanı sıra Kazakistan, Özbekistan ve Tacikistan’da da hissedildi. Kazakistan Ulusal Sismolojik Gözlem ve Araştırma Bilimsel Merkezi Başkanı Daulet Sarsenbayev, yaptığı açıklamada depremin Almatı bölgesi ve Almatı şehrinde hissedildiğini belirtti.
ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) tarafından yapılan açıklamada, Kırgızistan’ın Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi ile olan sınır bölgesi yakınında yer alan Kızıl-Su ilçesinin 126 kilometre güneydoğusunda 7 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirilmiş, depremin yaklaşık 28 kilometre derinlikte yaşandığı ifade edilmişti.
 

Kaynak: İHA