Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı açılış töreninde konuştu. Erdoğan, 2017'deki "Teşkilatlarımızın tamamını güncelleyeceğiz. Çünkü ortada bir metal yorgunluğu var. Bunu aşmamız lazım" açıklamasından birkaç ay sonra istifa eden eski İBB Başkanı Kadir Topbaş'tan övgüyle bahsetti.

Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: “Hatırlayın. 1994’te göreve geldiğimizde İstanbul neydi? Çöp, çukur, çamur. Kim vardı iktidarda? CHP. Yani şu andakinin büyükleri. İstanbul bize niye devredildi. Bütün bu pisliklerden kurtulmak için. Rahmetli Kadir Bey İstanbul’a yeni bir çehre verdi. İstanbul yeniden ayağa kalktı. Bizim devrettiğimiz o miras Kadir Bey ile bu şahsa kadar geldi. Bu şahıs nasıl olduysa bir yanlışlık oldu bu görevi aldı. İstanbul yeniden çöp, çamur, çukur oldu. Diyoruz ki; Yeniden İstanbul. 32 gün kaldı”

Erdoğan ayrıca İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında da konuşarak, “Şu anda bu ülkeyi kimler yönetiyor? Biz yönetiyoruz. Şu anda İstanbul’da bulunan bu zat veya zevat böyle bir imkana sahip mi değil? Fakat 31 Mart’tan itibaren Murat Kurum kardeşimizle birlikte AK Parti yerel yönetimiyle Cumhur İttifakı Ankara’da el ele verdiğimiz zaman herhangi bir sarkma söz konusu olmayacak ve yola emin adımlarla yürüyeceğiz” şeklinde konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Arnavutköy'deki Halk Buluşmaları sırasında konuşmasına başladı ve AKP'nin seçim aracının müzik çalarak geçmesi üzerine "Saygı göstermeyi bilmiyorlar ama öğrenecekler" ifadelerini kullandı. İmamoğlu, ardından tekrar geçen araca vatandaşların tepkisi üzerine "Yapsınlar... Benim memleketimin insanı ahlaklı, adaletli, vicdanlı insanı sever. Bunlara oy vermeyecek. Allah akıl versin" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisini hedef alan sözlerine de yanıt veren İmamoğlu, şunları söyledi: "Cumhurbaşkanı bana sordu. 'Sen kimin parasını kime dağıtıyorsun?' dedi. Milletin parasını millete dağıtıyoruz. Senin gibi bir avuç insana değil. Dağıtmaya da devam edeceğiz."

İmamoğlu'nun konuşması sırasında AKP'nin seçim aracının müzik çalarak geçmesi, vatandaşlar arasında tepkiyle karşılandı. İmamoğlu, "Yapsınlar... Benim memleketimin insanı ahlaklı, adaletli, vicdanlı insanı sever. Bunlara oy vermeyecek. Allah akıl versin" dedi.

Tanju Özcan öğrencilere de acımadı! Astronomik zam geliyor Tanju Özcan öğrencilere de acımadı! Astronomik zam geliyor

İmamoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: "Cumhurbaşkanı bana sordu. 'Sen kimin parasını kime dağıtıyorsun?' dedi. Milletin parasını millete dağıtıyoruz. Senin gibi bir avuç insana değil. Dağıtmaya da devam edeceğiz. Tek emekli maaşıyla, asgari ücretle geçinen hanelere bir kişiye ait olmak üzere 10 bin lira ulaşım desteği vereceğiz. Onlar gelince yardımları kesecekler dediler. Altı katına çıkardık. Ne demiştim 2019'da? Gençliğimiz var, heyecanımız yüksek... Bu genç şehrin umutlarını arttırmaya devam edeceğiz. Gençlerin yanında olacağız.

"TOPBAŞ İMZA ATMADI DİYE MECBUREN GÖREVİ BIRAKTIRAN SİZ DEĞİL MİSİNİZ?"

İmamoğlu demişti dersiniz. Şu anda bu acemi adayın fotoğrafından çok başkasının fotoğrafı var. Onun kim olduğunu biliyorsunuz. Bakın sabredemeyecek. Bir -iki hafta sonra semt semt gezip miting yapmaya başlayacak. Her gün beni diline dolayacak. Her gece beni rüyasında görüyor. Bugün demiş ki 'Benden sonra rahmetli Kadir Topbaş İstanbul'a güzel bir çehre kazandırmış' Sonra ben gelmişim, kazandıramamışım. İnsanda ar olur. Topbaş imza atmadı diye mecburen görevi bıraktıran siz değil misiniz? Allah'tan korkun. Bunu yapacaksınız, rahmetli diye anacaksınız.

1 Nisan'dan sonra eliniz ayağınıza dolanacak. Emekli maaşını arttırmak, zam yapmamak ve ekonomiyi düzeltmek için uğraşacaksınız. İşinizin gücünüzün Ekrem İmamoğlu olmadığını bu millet size hatırlatacak"

KADİR TOPBAŞ VE METAL YORGUNLUK

Eski İBB Başkanı Kadir Topbaş, 2017 Eylül ayında istifa etmiş, istifasının AKP içerisindeki tartışmaların neden olduğu söylenmişti.

Topbaş’ın istifası, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2017 Mayıs ayında yaptığı “Teşkilatlarımızın tamamını güncelleyeceğiz. Çünkü ortada bir metal yorgunluğu var. Bunu aşmamız lazım” açıklamasından birkaç ay sonra gelmişti.

Açıklamanın ardındaki süreçte aynı zamanda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin de olduğu birçok yerel yönetici görevini bırakmıştı.

Kaynak: HABER MERKEZİ