İstanbul ulaşım alanında yeni bir rahatlığa kavuşuyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı'nın bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımlarıyla hizmete alınacağını duyurdu. Proje devreye girdiğinde ise Sirkeci-Kazlıçeşme hattı tek yönlü sefer süresi 20 dakika olacak. İstanbul Avrupa yakasında hizmet veren Sirkeci-Halkalı tren hattı, Marmaray'ın hizmete girmesi ile birlikte Sirkeci-Yenikapı arasında kesintiye uğramıştı.

CERRAHPAŞA DURAĞI EKLENDİ

Marmaray, Avrupa yakasında yerin altından devam ederken, Yenikapı-Kazlıçeşme arası eskiden olduğu gibi yer üstünden akmaya devam edecek. Öte yandan eski güzergah hattına Cerrahpaşa durağı da eklendi ve istasyon sayısı arttırıldı. Ayrıca sadece bir tren yolu hattı olmasının yanı sıra hattın paraleline yaya ve bisiklet yolu da yapıldı.

MARMARAY’A AKTARMA OLACAK

Esenyurt’u 21. Yüzyıla hazırlamamız gerekiyor Esenyurt’u 21. Yüzyıla hazırlamamız gerekiyor

Sirkeci'den dileyen Marmaray'a dileyen yeni hatta biniş gerçekleştirebilecek. Marmaray'a binenlerin ilk durağı Yenikapı olacakken, yeni hatla birlikte Cankurtaran, Kumkapı, Yenikapı, Kocamustafapaşa, Cerrahpaşa ve Kazlıçeşme olarak devam edecek. Bakan Uraloğlu, “Sirkeci liman bölgesindeki yeni demir yolu hattı sayesinde Sirkeci ve Haydarpaşa limanları arasında ulaşım ve koordinasyon sağlanacak” ifadelerini kullandı. 

İŞTE YENİ HATTIN ÖZELLİKLERİ

1-) Bu projede, bir raylı sistem projesi olmasıyla birlikte kapsamında 7 bin 300 metre bisiklet yolu, 7 bin 300 metre yaya yolu, 10 bin 120 metrekare meydan ve rekreasyon alanları, 6 bin metrekare kapalı sosyal kültürel alanı bulunuyor.

2-) 74 bin metrekare yeni yeşil alan, 3 yaya üst geçidi, 22 kara yolu ve yaya alt geçidi, Yedikule, Kocamustafapaşa (Samatya), Yenikapı, Kumkapı olmak üzere 4 tescilli istasyonu, Sirkeci ve Cankurtaran olmak üzere 2 yenilenecek istasyonu ve Kazlıçeşme ile Cerrahpaşa'daki 2 istasyonu bulunuyor.

3-) İstanbul halkına ulaşım ihtiyacının yanı sıra sosyokültürel, turizm, ekolojik, rekreasyon, spor, gezinti, bisiklet, scooter gibi imkanlarla da hibrit karakterde yeni nesil ulaşım sağlıyor.

4-) Projeyle 2053 yılına kadar ekonomik kazanç 785 milyon euro olacak.

5-) Toplamda 26 sanat yapısındaki çalışmalar da bitirildi. AA

Kaynak: AA