Silivri Bulgaristan Göçmenleri Derneği tarafından organize edilen Marteniçka Şenliği, renkli ve neşeli etkinliklere sahne oldu. Baharın gelişini müjdeleyen bu özel gün, vatandaşları bir araya getirerek geleneksel ritüellerle dolu bir kutlamaya ev sahipliği yaptı. Eğlenceli etkinlikler arasında geleneksel oyunlar, dans gösterileri ve müzik performansları yer aldı. Katılımcılar, dileklerini dile getirerek özel Marteniçka bilekliklerini taktılar. 

BAHARIN GELİŞİNİ VE YENİ BAŞLANGIÇLARI SİMGELER

Marteniçka geleneğinin önemini anlatan Bulgaristan Göçmenleri Dernek Başkanı Ercan Çalışkan, “Kırmızı ve beyaz ipliklerin bir araya gelerek oluşturduğu bileklikler, aslında doğanın uyanışını, yeni başlangıçları ve umudu simgeler. Mart ayının gelmesi ile bu bileklikler takılır. Dilekler dilenir, Leylek gördüğümüzde ve Mart ayının sonunda  kolumuzdan çıkararak çiçek açan ağaca bağlanır. Ve böylece dileklerimizin gerçekleşeceğine inanılır. Biz de bu geleneği yaşatarak, kültürel bağlarımızı güçlendirmeyi ve toplumumuzun birlik duygusunu pekiştirmeyi amaçlıyoruz. Bugün burada bir araya gelmemizin temel sebebi, birlikte güzel anılar biriktirmek ve geleneklerimize sahip çıkmaktır. Hepinizin burada olması, bu önemli günü bizimle paylaşması bizleri son derece mutlu ediyor. Katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Almanya'nın etiket teknolojisi, Türk çalışanları kurtarabilir Almanya'nın etiket teknolojisi, Türk çalışanları kurtarabilir

Dernek başkanı Ercan Çalışkan

Kaynak: YEŞİM MÜNEVVEROĞLU