Aryna Sabalenka, Qinwen Zheng'i bir saat 16 dakika süren finalde 2-0'la geçerek üst üste 2. kez Avustralya Açık zaferine ulaştı.

Melbourne kentinde düzenlenen turnuvanın 14. günündeki tek kadınlar final maçında ilk kez Grand Slam finali tecrübesi yaşayan Qinwen Zheng ile son şampiyon Aryna Sabalenka karşılaştı.

Ortada bir karakter göremiyorum! Ortada bir karakter göremiyorum!

Sabalenka1 (1)

Rod Laver Arena'da ilk sete etkili servislerle başlayan Sabalenka, Zheng'in servislerinde de iyi oyununu sürdürdü. Sabalenka ilk seti 6-3 kazandı. İkinci sete de servisini kırdırarak başlayan Zheng 4 kez şampiyonluk puanı çevirmesine rağmen rakibine direnemedi. Sabalenka bu seti de 6-2, maçı ise 2-0 kazanarak kariyerinde ikinci kez Grand Slam şampiyonluğu yaşadı.

Yarı finalde 2023'ün son Grand Slam turnuvasının finalinde kaybettiği ABD Açık şampiyonu Coco Gauff 'u 7-6 ve 6-4'lük setlerle 2-0 yenerek adını finale yazdıran Sabalenka, ilk Grand Slam zaferini de yine burada, 2023 Avustralya Açık'ta yaşamıştı.

Kariyerinin ilk Grand Slam finalini oynayan 21 yaşındaki Zheng ise geçen yıl ABD Açık çeyrek finalinde kaybettiği Sabalenka'dan rövanşı almayı başaramadı.

Kaynak: GALİP ÖZTÜRK