Geçtiğimiz yıl 300 gramlık pideyi 10 TL’den satan fırıncılar bu yıl aynı gramajlı pide için 20 TL istiyor. İftarda damak tadından ödün vermem diyenler ise yumurtalı pide için 25 TL ödemek zorunda.

Ramazan ayına günler kala merakla beklenen pide fiyatları için fırıncılar ağızlarındaki baklayı çıkarmaya başladı. Un fiyatlarındaki artış ve diğer girdi maliyetlerindeki yükseliş pide fiyatlarındaki kaçınılmaz sonun habercisi… Fırıncılar tüm işletme giderlerini hesaba katarak; pide fiyatlarında 300 gram pidenin 15 TL’den, 330 gram pidenin 20 TL’den, yumurtalı pidenin ise 25 TL’den satılmasını istiyor. 2023’te 300 gramlık pide 10 TL’den satılırken ekmeğin fiyatı 5 TL idi. Halk Ekmek’in 300 gramlık pidesi ise 5 TL’den satılıyordu.

BİR ÇUVAL UN 860 TL

Avcılar’da yıllarca fırıncılık yapan Fırat Fırat, “Unlara yapılan zamlar belimizi büktü. Biz unu Konya’dan getirtiyoruz. Bir çuval un olmuş 860 TL. İstanbul’da ise 600-650 liradan satılıyor. Maliyetlerimizi karşılamak adına 300 gram pidenin 15 liradan, 330 gram pidenin 20 liradan ve yumurtalı pidenin 25 liradan satılmasını istiyoruz” diye konuştu. Beylikdüzü’nde fırın işleten Ahmet Bey, "Un fiyatları son dönemde sürekli artıyor. Biz de fırıncılar olarak bu artışları nasıl dengeleyeceğimizi düşünüyoruz. Ama ne yaparsak yapalım, maliyetlerimizi karşılamak zorundayız” dedi.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA NETLEŞECEK

Fırıncılar ile müzakerenin sürdüğünü belirten Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı Gazete Yazıyor’a yaptığı açıklamada, “Ekmek ve pide zammı için görüşmelerimiz devam ediyor. Fırıncılarımızın zam talebini değerlendiriyoruz. Önümüzdeki hafta yapacağımız toplantı sonrası belli olacak ve kararımızı açıklayacağız” dedi. İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin ise “fırıncılardan gelen talepleri değerlendiriyoruz. Önümüzdeki hafta yapılacak toplantıda net karar çıkacak” diye konuştu. 

Milli eğitim müdürü Atatürk'e 'Şop' yapınca tepkiler geldi Milli eğitim müdürü Atatürk'e 'Şop' yapınca tepkiler geldi

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı  Erdoğan Çetin

PİDE BİZİM İÇİN LÜKS OLDU

Vatandaşlar pidenin 20 liradan satılmasının kendilerini zorlayacaklarını belirterek “Pide almak bizim için lüks oldu, ekmeği bile zor alıyoruz. Bu zamlarla pideyi nasıl alacağız? Hele ki kalabalık olan hane halkını hiç düşünemiyoruz.” diye yakındı. 

FIRINCILAR YÜZDE YÜZ ZAM İSTİYOR 

Artan maliyetleri gerekçe gösteren fırıncılar, pide fiyatlarına yüzde yüz zam talebiyle pazarlık masasına oturdu. Vatandaşlar ise, "Zaten geçinemiyoruz, şimdi pide de lüks olacak" şeklindeki ifadeleri ile endişelerini dile getiriyor.

On bir ayın sultanı Ramazan ayı 11 Mart’ta başlıyor. Fırıncılar Ramazan için hazırlanırken bir yandan da un fiyatlarındaki artıştan dolayı karşılaştıkları mali zorlukları dengelemek adına pide için zam talep ediyor. Peki, bu taleplerin sonucu olarak 2024 yılında pide fiyatları ne olacak? Un fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle, sofralarımızı süsleyen pidenin fiyatı ne yönde değişecek? 
Bu yılın ekonomik koşulları, un fiyatlarındaki artışın yanı sıra diğer girdi maliyetlerindeki yükselişle birleşince, pide fiyatlarında belirgin bir artış kaçınılmaz gibi görünüyor. Fırıncılar, maliyetlerini karşılamak ve işlerini sürdürebilmek için pide fiyatlarında 300 gram pidenin 15 TL, 330 gram pidenin 20 TL ve yumurtalı pidenin 25 TL’den satış görmesini talep ediyorlar

2023 YILINDA PİDE 10 TL’DEN SATILIYORDU

2023 yılı Ramazan ayında 300 gramlık pide 10 TL’den satılıyordu. Ekmeğin fiyatı ise 5 TL idi. 2024 senesinde pek çok üründe zam yağmuru yaşanırken 200 gram ekmek fiyatları da 8 ila 10 TL arasında değişkenlik gösteriyordu. İBB İştiraki Halk Ekmek’in ürettiği 300 gramlık pidesi ise tüm bayilerde 5 TL’den satılıyordu.

Ramazan'ın yaklaşmasıyla birlikte fırıncılar, her yıl olduğu gibi bu yıl da yoğun bir hazırlık sürecine girdiler. Ancak bu sefer işlerin biraz daha zor olduğunu belirten fırıncılar, un fiyatlarındaki artışın sektörü olumsuz etkilediğine dikkat çekiyorlar.

MALİYETLERİMİZİ KARŞILAMAK ZORUNDAYIZ

Beylikdüzü’nde fırın işleten Ahmet Bey, "Un fiyatları son dönemde sürekli artıyor. Biz de fırıncılar olarak bu artışları nasıl dengeleyeceğimizi düşünüyoruz. Ama ne yaparsak yapalım, maliyetlerimizi karşılamak zorundayız. Bu da maalesef fiyatlara yansıyacak" diyor.

BİR ÇUVAL UN 860 TL

Avcılarda yıllarca fırıncılık yapan Fırat Fırat ise yaptığı açıklamasında “Unlara yapılan zamlar belimizi büktü. Biz unu Konya’dan getirtiyoruz. Bir çuval un olmuş 860 TL. İstanbul’da ise 600-650 liradan satılıyor. Maliyetlerimizi karşılamak adına 300 gram pidenin 15 liradan, 330 gram pidenin 20 liradan ve yumurtalı pidenin 25 liradan satılmasını istiyoruz” diye konuştu.

PİDE BİZİM İÇİN LÜKS OLDU

Hâlihazırda zorlu ekonomik koşullar altında yaşayan vatandaşlar, pide gibi temel gıda maddelerinin fiyatlarının bu denli artmasıyla daha da zor durumda kalacaklarını dile getiriyor. Tüketicilerin, "Zaten geçinemiyoruz, şimdi pide de lüks olacak" şeklindeki ifadeleri, vatandaşların endişesini gözler önüne seriyor.

Vatandaşlar pidenin 20 liradan satılmasının kendilerini zorlayacaklarını belirterek “Pide almak bizim için lüks oldu, ekmeği bile zor alıyoruz. Bu zamlarla pideyi nasıl alacağız? Hele ki kalabalık olan hane halkını hiç düşünemiyoruz. Ramazan Pidesi geleneksel bir lezzet ve her sene alıyoruz ancak bu yıl fiyatların iki katına çıkması çok fazla. Zaten geçim sıkıntısı çekiyoruz, böyle bir zam bizi daha da zor duruma düşürecek.” diye konuştular.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA BELLİ OLACAK

Fırıncılar ile müzakerenin sürdüğünü belirten Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı Gazete Yazıyor’a yaptığı açıklamada, “Ekmek ve pide zammı için görüşmelerimiz devam ediyor. Fırıncılarımızın zam talebini değerlendiriyoruz. Önümüzdeki hafta yapacağımız toplantı sonrası belli olacak ve kararımızı açıklayacağız” dedi.

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin ise “fırıncılardan gelen talepleri değerlendiriyoruz. Önümüzdeki hafta yapılacak toplantıda net karar çıkacak” diye konuştu.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı

Kaynak: SENAY GÜNCAVAR