Pille çalışan, tamamen elektrikli uçak yolcularına kilometrelerce yolu tek bir damla yakıt kullanmadan kat etme imkanı sağlıyor. 

Octoplane olarak adlandırılan elektrikli uçak, sekiz pil ile çalışan bir pervaneye sahip.

Acar’dan Sağlam galibiyet: 5-2 Acar’dan Sağlam galibiyet: 5-2

Octoplane, yolcularına temiz ve çevre dostu bir seyahat vaat ediyor.

Octoplane'in yaratıcısı Hollanda merkezli, Elysian isimli bir start-up.  Elektrikli uçağın yaratıcıları, pil ile çalışan uçakların büyük olamayacağı veya uzun mesafelere seyahat edemeyeceği yönündeki geleneksel düşünceyi yıkmak istiyor.

En başından beri uzun mesafelere seyahat edebilen ve çok miktarda yakıt taşımak üzere tasarlanan uçaklardan ilham aldıklarını söylüyorlar. 

Delft Teknoloji Üniversitesi'ndeki uzmanlarla işbirliği yaparak elektrikli uçaklara yeni bir yaklaşım için olasılıkları değerlendiren şirketin mühendislik direktörü Reynard de Vries, "Eski tasarım kitaplarının bazılarında, aslında pil-elektrikli uçaklara hiç uygulanmamış bilgiler bulduğumuzu fark ettik" dedi.

Octoplane'nin geleneksel bir uçağa göre daha geniş kanatlara ve daha küçük bir gövdeye sahip olması onu aerodinamiksel açıdan daha avantajlı hale getiriyor. 

Geniş kanatları 141 feetlik bir açıklığa sahip. Bu neden uçağın kapıları da özel tasarlanmış.

Uçakta bataryalar kanatlara yerleştirildiği için gövde daha hafif.

Elysian, süper uçağın neredeyse bir şarjla 500 mil kadar yol almasını ve 90 yolcu taşımasını amaçlıyor.

Eğer bir uçak beklenmedik bir şekilde gecikirse ya da yeni bir rota belirlenirse bir gaz rezervi sisteme devreye alınabilecek.

Ancak normal bir seyahatte jet, sadece pillerle 497 mil (800 kilometre) kadar yol alabilir.

Kaynak: ERCAN ÇANKAYA