Psikolog Özyürek, sosyal medyada yaptığı paylaşımlarla geniş bir hayran kitlesine ulaşmayı başardı. Son gönderisinde, erteleme davranışını ele aldı ve fenomene dönüşen bu konuda takipçilerine seslendi.


4
"Bir işi stresten ağlayacak olsanız dahi son dakikaya bırakıyor musunuz?" diye soran Özyürek, erteleme davranışının altında yatan nedenleri açıkladı. Kontrolü ele alma ihtiyacı, belirsizlik, başarısızlık korkusu, onaylanmama endişesi, düşük özgüven ve tükenmiş enerji gibi birçok faktörün bu davranışla ilişkili olabileceğine dikkat çekti.

5

Psikolog Özyürek, erteleme davranışını tanımladıktan sonra çözüm önerilerini de paylaştı. "Erteleme davranışıyla nasıl başa çıkabiliriz?" sorusuna cevap verirken üç önemli maddeye dikkat çekti. Bunlardan ilki, işleri küçük parçalara ayırmak; ikincisi, kendimize gerçekçi ve belirgin bir zaman sınırı koymak; üçüncüsü ise hayır demeyi öğrenmekti.

Ancak sosyal medya kullanıcılarının büyük bir kısmı, Özyürek'in gönderideki kıyafet seçimine odaklandı. Bir kullanıcı, "Acaba anlattıklarını dinlediniz mi?" yorumunu yaparken, bir başkası da "Gerçekten faydalı bilgiler veriyor" şeklinde yorumda bulundu.

Kaynak: HABER MERKEZİ