Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk Milli Muharip Uçağı KAAN, sabah saatlerinde gökyüzü ile buluştu.

KAAN'ın fırlatma koltuğu testleri, tam boy statik testi, kontrol yüzeylerinin atalet ve statik testleri, iniş takımı düşürme testleri, sistem entegrasyon laboratuvarında aviyonik sistem testleri, yakıt testleri gibi çeşitli testlerinin ardından motor çalıştırma testleri de gerçekleştirilmişti. Yer testleri ile taksi testlerinin tamamlanmasının ardından KAAN'ın uçuşu bekleniyordu.

Türkiye'de yenilenebilir enerjiden elektrik üretim rekoru Türkiye'de yenilenebilir enerjiden elektrik üretim rekoru

KAAN, bu sabah saatlerinde Ankara’nın Kahramankazan ilçesinde bulunan Mürted Hava Meydanı'nda piste çıktı ve ilk kez gökyüzüyle buluştu. Uçağın pilot koltuğunda ise TUSAŞ’ın test pilotu Barbaros Demirbaş yer aldıMilli Muharip Uçağın ismi ilk olarak 1 Mayıs 2023’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulmuştu. Erdoğan, KAAN isminin Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından verildiğini açıklamıştı.

Kaynak: İHA