Türkiye Basketbol Federasyonu'nun (TBF) resmi sosyal medya hesabından yapılan duyuruda, "Milli takımımızın eski basketbolcularından Barış Küce'nin vefat ettiğini üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. TBF olarak merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına ve basketbol camiamıza başsağlığı diliyoruz." ifadelerine yer verildi.

BARIŞ KÜCE KİMDİR

Şampiyon güreşçi İbrahim Bölükbaşı, altın kemerini 3 yıl sonra aldı Şampiyon güreşçi İbrahim Bölükbaşı, altın kemerini 3 yıl sonra aldı

1946 doğumlu Barış Küce eski milli basketbol antrenörü Savaş Küce'nin kardeşi. Gençliğinde futbolda iddialıyken geçirdiği sakatlık sonrası basketbola yöneldi. Ağabeyi Savaş'ı izleyerek basketbolu öğrenen Barış Küce, kariyerinde altyapısında yetiştiği TED Ankara Kolejliler ile Fenerbahçe ve Altınordu formalarını giydi. Türk basketbol tarihinin unutulmaz isimlerinden biri, sarı-lacivertli formayla 1966-67 sezonunda Fenerbahçe'nin Türkiye Kupası zaferinde kilit rol oynadı. Bu başarı, onun kariyerindeki sayısız onurlardan sadece biri olarak kayıtlara geçti. Ay-yıldızlı formayı gururla taşıyan efsane oyuncu, Türkiye'yi 1971 ve 1973 Avrupa Şampiyonalarında temsil etti ve ulusal takımın elde ettiği başarılarda önemli bir yere sahip oldu.

Kaynak: AA