Türkiye'nin su ürünleri ihracatı geçen yıl 1,6 milyar doları aştı Türkiye'nin su ürünleri ihracatı geçen yıl 1,6 milyar doları aştı

Konut fiyatları ve kiralar fahiş boyutlara ulaştı. Birçok vatandaş için ev almak hayal olmuşken bazı vatandaşlar ise 3'er 5'er konut alıyor. Merkez Bankası, bu konuyla ilgili birden fazla ev sahibi olanları üzecek bir düzenleme istedi. Merkez Bankası, birden fazla konutu olanlara kademeli ilave vergi getirilmesi için öneride bulundu. 

Şirketlerin daha fazla kiralık ev yapıp, ev sahiplerine alternatif olmaları ve ‘hisseli kiracılık’ modeline geçilmesi önerisi de sunuldu. 

Merkez Bankası'nın önerisi şu şekilde:

“Yapılacak yasal düzenlemelerle; sahip olunan konut sayısına göre kademeli vergilendirme ve boş konut vergisi… Düzenli gelire sahip çalışanlara yönelik uzun vadeli, değişken faizli ya da eşik bir ücrete endeksli, ödeme esnekliğine sahip konut kredisi modelleri uygulanması... Konut alımlarında sağlanacak kredilerin hane halkının sahip olduğu konut sayısına göre değişen faizle sağlanması… Para politikası ile eşgüdüm içerisinde atılacak adımlar konut piyasasında orta-uzun vadeli istikrarın sağlanması için önem arz etmektedir.”
 

Kaynak: HABER MERKEZİ