Türkiye büyük Millet Meclisi'nde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Mardin Milletvekili Beritan Güneş Altın, 21 Şubat Dünya Ana Dili Günü kapsamında Meclis Genel Kurulu’nda söz aldı. Konuşmasına Kürtçe başlayan Güneş’in mikrofonu Meclis Başkanı Celal Adan tarafından 'tek dil' vurgusu yapılarak kapatıldı. Celal Adan, kapatma gerekçesi olarak “Anayasa'mızın 3’üncü maddesine göre 'Türk Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir" açıklamasını yaptı.

DEM Partili eşbaşkanlar borç batağındaki belediye için müfettiş talep etti DEM Partili eşbaşkanlar borç batağındaki belediye için müfettiş talep etti

"GELİP KÜRTÇE PROPAGANDA YAPMASINLAR"

Duruma tepki gösteren ve ikiyüzlülükle suçlayan Beritan Güneş Altın, "Siz Dünya Ana Dili Günü’nün kutlanmasını propaganda olarak mı sayıyorsunuz? O zaman, gidin, AK Partili belediye başkan adaylarınıza söyleyin; Mardin’de, Diyarbakır'da, Urfa'da gelip Kürtçe propaganda yapmasınlar; ikiyüzlülüğünüzü bu şekilde ortaya çıkarmayın” dedi.

Yeniden konuşmasına başlamak isteyen Altın'a Adan, “Ama Türkçe hitap ederseniz sevinirim" dedi ancak DEM Parti Milletvekili konuşmaya yine Kürtçe başlayınca mikrofonu ikinci kez kapatıldı.

CHP'Lİ MİLLETVEKİL LAZCA KONUŞMAK İSTEDİ

CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı da "Annem beni izleyecek, Lazca bir şeyler söylememi bekliyor"diyerek Uluslararası Anadili Günü'nde Lazca konuşmak istedi. Celal Adan, Kürtçede yaptığı gibi Lazcada da mikrofonun sesini kıstı.

İşte o anlar:

Kaynak: HABER MERKEZİ