Bu içeceğin geçmişi ve çeşitliliği, birçok ilginç hikâye ve gerçekle doludur. Kahve, günümüzde dünya genelinde popülerliğini sürdürmekte ve pek çok farklı kültürde kendine özgü bir yere sahiptir.

Dünya genelinde birçok efsane ve ilginç hikâyeye sahip olan kahveyle ilgili ilginç bilgiler…

Kahvenin Keçiler Tarafından Bulunuşu:
Kaynaklara göre kahvenin keçiler tarafından bulunduğudur. Keçilerin kahve çekirdeklerini yemesi sonucunda, enerji artışı fark edilmiş ve insanlar tarafından keşfedilmiştir.

Kahvenin Kökeni ve Adı:
Kahve sözcüğünün kökeni Arapça'dır ve Yemen'de şarap anlamına gelen "qahwah" kelimesinden gelir. Diğer bir görüşe göre ise adını, Etiyopya'daki Kaffe şehrinden aldığı düşünülmektedir.

Kahve, Bir Meyve Türüdür:
Aslında bir tür meyvedir. Çekirdekleri ayrılır ve kavrulduktan sonra ortaya çıkan kahve, tam 700 farklı aroma içerir.

Türleri ve Çekirdek Kuşağı:
Ticari değeri olan Arabica ve Robusta başta olmak üzere birçok kahve türü bulunmaktadır. Kahve bitkisi, neredeyse tamamı oğlak ve yengeç dönenceleri arasında yer alan "çekirdek kuşağı" olarak adlandırılan bölgede yetişir.

Tüketimi ve Çeşitleri:
Kahvenin üretilen alan çekirdek kuşağı olsa da, en fazla İskandinav ülkelerinde tüketildiği bilinmektedir. Ayrıca, kahve sadece içilmiyor, meyvesinin posası tatlı, sos ve çikolatalarda kullanmak üzere una çevrilebilmektedir.

Sağlığa Faydaları:
Kahvenin antioksidanlar açısından zengin olması, dikkati ve algıyı yükseltmesi, kafein ile enerji vermesi gibi özellikleri düşünüldüğünde, sağlıklı bir içecek olduğu söylenir.

En Pahalı Kahve:
Kara Fildişi kahvesi, fillerin kahve meyvelerini yemesi ve dışkıladıkları çekirdeklerin kullanılmasıyla elde edilen en pahalı kahvedir.

Böyle sevildiniz mi hiç? Sosyal medyada damga vuran anlar! Böyle sevildiniz mi hiç? Sosyal medyada damga vuran anlar!

UNESCO:
Türk kahvesi, UNESCO Somut Olmayan Kültür Mirasları Listesi'nde yer almaktadır, bu da onun kültürel önemini vurgular.

Osmanlı Dönemindeki Yeri:
Dünya üzerindeki bilinen ilk kahve dükkânı İstanbul'da kurulmuştur. Osmanlı döneminde kahve, bir süre haram kabul edilmiş, ancak daha sonra serbest bırakılmıştır. Tarihi kaynaklara göre, kahve Osmanlı İmparatorluğu'nun Viyana Kuşatması ile Avrupa'ya yayılmıştır.

Kaynak: YASEMİN COŞKUNÖZ