SON DAKİKA! Ürdün, İsrail'e hava sahasını açtı! İran 'vururuz' demişti! SON DAKİKA! Ürdün, İsrail'e hava sahasını açtı! İran 'vururuz' demişti!

Her şubat ayında binlerce erkek, Inazawa kentindeki bir Şinto tapınağında düzenlenen "hadaka matsuri" isimli bu festivale katılıyor. Festivalde geleneksel olarak çok az kıyafet giyiliyor bazen de hiçbir şey. 

Hadaka matsuri, kentte yaklaşık 1.250 yıl önce ilk kez düzenlendiğinden bu yana kadınlara yasaktı. Japon medyasına göre, bu yıl 22 Şubat'ta düzenlenecek festivalde 40 kişilik bir kadın grubu da yer alabilecek ancak bazı düzenlemelerle...  

Festival1

SEÇİLMİŞ ADAMA DOKUNMAK

Tamamen giyinik olacak kadınlar bambu otundan ritüel sunular yapacaklar ancak festivalin "momiai" adı verilen doruk noktasına katılmayacaklar.  Burada geleneksel kıyafetlerini giyen erkekler, "seçilmiş bir adama" dokunarak kötü şanslarını aktarmaya çalışırken birbirleriyle çarpışacaklar.

Kadınlara yönelik gayriresmî yasağın kaldırılması için kampanya yürüten isimlerden biri Ayaka Suzuki. Yomiuri Shimbun gazetesine konuşan Suzuki, çocukluğundan beri festivale katılmak istediğini söyledi. 

Festival2-1

BASKIYA DAYANAMADILAR

Japonya'nın sayısız festivalinin organizatörleri, kırsal nüfusun azalmasının geleneksel olarak erkeklerin egemen olduğu etkinliklerin sonunu getirebileceği endişesiyle, bu festivalleri tüm katılımcılara açmaya başladı.

Bu ay, Shiga vilayetindeki Katsube ateş festivaline 800 yıllık tarihinde ilk kez kadınlar da katıldı.

SON KEZ YAPILACAK

Ancak Oshu kasabasında düzenlenen Somin-sai'nin organizatörleri geçtiğimiz ay etkinliğin bu yıl son kez düzenleneceğini duyurdu. Bin yıllık festivale ev sahipliği yapan tapınağın baş rahibi Daigo Fujinami, bu kararın birçok yerli erkeğin yaşının ilerlemesi ve etkinliği denetleyecek insan eksikliği nedeniyle alındığını söyledi.

Fujinami, festivalin kasaba dışında yaşayan insanlara açılması yönündeki önerileri reddederek bunun yerel halk tarafından nesiller boyu aktarılan "temel ritüellere" uygun olmayacağını söyledi.

Muhabir: ERAYCAN ERGİNBAŞ