Türkiye'nin İsveç'in NATO üyelik sürecine onay vermesinin ardından Kanada, 2020'den beri Ankara'ya uyguladığı silah ihracatı kısıtlamasını kaldırdı. Ancak yine de belirli şartlar olacak. Türkiye her silah alımında  söz konusu ürünün yeniden ihracını veya Ukrayna hariç NATO üyesi olmayan bir ülkeye transfer edilip edilmeyeceğini bildirmek durumunda kalacak. 

Kanada, Ermenistan'ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarına yönelik 27 Eylül 2020'de başlatılan ve 44 gün süren İkinci Dağlık Karabağ Savaşı'nda Bakü'nün yanında yer almasından dolayı Türkiye'ye silah ambargosu uygulamaya başlamıştı.

Taraflar, İsveç'in NATO üyelik onay sürecinde ocak ayında bir görüşme yaparak anlaştı. Buna göre Türkiye'nin İsveç'e yeşil ışık yakmasının ardından Kanada hükümeti ambargoyu kaldıracaktı. 

Geçen hafta Türkiye'nin İsveç'in NATO onay sürecini tamamlamasının ardından Kanada hükümeti de bir açıklama yaptı ve Türkiye’ye satış yapmak isteyen savunma sanayi firmalarına yönelik uygulanan ihracat kısıtlamalarını kaldırdığını duyurdu.

Türkiye'nin özellikle insansız hava araçlarında kullandığı optik ekipmanı temin ettiği Kanada, yaptığı açıklamada her ihracatın ayrı değerlendirileceğini belirtti. 

Buna göre Türkiye, Kanada'dan temin ettiği her ürünün yeniden ihraç edip etmeyeceğini ya da NATO üyesi olmayan bir ülkeye transfer edilip edilmeyeceğini bildirecek. Ankara'nın üçüncü bir ülkeye yeniden ihraç durumunda işlemi hangi şekilde yapacağını da aktarmak durumunda olacağı kaydedildi. 

Navalnıy'ın naaşı ailesine teslim edildi Navalnıy'ın naaşı ailesine teslim edildi

Kararın ardından Kanada Ermeni Ulusal Komitesi, bir açıklama yaparak Kanada'nın uyguladığı silah ambargosunu kaldırmasını kınadıklarını duyurdu.

AMBARGO ONAYLA EŞZAMANLI KALDIRILDI

Rusya'nın Ukrayna işgalinin ardından NATO üyeliğine başvuran İsveç, uzun süre Türkiye engeline takıldı. Türkiye ile ABD arasında yürütülen müzakerelerin ardından ABD yönetimi ile Ankara'nın üyeliğe onay vermesiyle eşzamanlı F-16 satışını onayladı. 

Bu görüşmelerde Kanada'nın Türkiye'ye uyguladığı silah ambargosu da gündeme gelmiş ve onayın ardından kalkacağı belirtilmişti.  

Macaristan'ın da önümüzdeki aylarda İsveç'in NATO üyeliğini onaylaması bekleniyor. 

Kaynak: ERCAN ÇANKAYA