Valensiya'da bulunan Campanar mahallesindeki 14 katlı bir konut bloğunda başlayan büyük yangın, bitişikteki bir binaya da sıçradı. İtfaiyecilerin balkonlardan insanları kurtardığı sırada, henüz bulunamayan 19 kişinin kayıp olduğu belirtildi. Olayda altı itfaiyeci ve bir çocuğun da aralarında olduğu 14 kişi yaralandı.

Lüks plazada cehennemi yaşadılar... Yüzlerce kişi mahsur kaldı - Resim : 3

Köpeğin insanı ısırması haber değildir! Tabii zengin köpeği değilse! Köpeğin insanı ısırması haber değildir! Tabii zengin köpeği değilse!

Yangına müdahale için 20'den fazla itfaiye ekibi gönderilirken, insanların bölgeden uzak durmaları konusunda uyarı yapıldı. El Pais gazetesi, binanın 138 daireye ve 450 kişiye ev sahipliği yaptığını bildirdi. İtfaiyecilerin, yedinci katta yaşayan bir çift de dahil olmak üzere birkaç bina sakinini vinç kullanarak kurtardığı belirtildi.

Lüks plazada cehennemi yaşadılar... Yüzlerce kişi mahsur kaldı - Resim : 2

Yangının hızla yayılmasının ardından, binanın yapımında kullanılan malzemelerle ilgili tartışmalar başladı. Valencia Endüstri Teknik Mühendisleri Koleji Başkan Yardımcısı Esther Puchades, binanın dış cephesinde yanma tehlikesi nedeniyle artık yaygın olarak kullanılmayan poliüretan malzeme kullanıldığını açıkladı.

Lüks plazada cehennemi yaşadılar... Yüzlerce kişi mahsur kaldı - Resim : 1

Mühendis David Higuera ise El País'e yaptığı açıklamada, yangının hızla yayılmasının nedeninin binanın dış kaplaması olduğunu belirtti. Higuera, binanın dış katmanını oluşturan köpük izolatörlü alüminyum plakaların sıcaklık ve soğuğa karşı iyi bir yalıtım sağladığını ancak çok yanıcı olduğunu ifade etti.

RTVE'nin haberine göre, bölgede bir sahra hastanesi kuruldu ve evlerinden olan insanlar otellere yerleştirilecek. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Valensiya'da yaşanan korkunç yangından etkilenen tüm insanlara dayanışma duygularımı iletiyor ve olay yerinde görev yapan tüm acil durum personeline teşekkürlerimi sunuyorum." dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ