Reuters'in haberine göre; konuya yakın üç kaynak, İran'ın, konser salonu saldırısı öncesinde Rusya'ya kendi topraklarında büyük bir "terörist eylem" yapılacağı konusunda bilgi verdiğini söyledi. ABD de bu konuda Rusya'yı uyardığını belirtmişti.

Kaynaklardan biri, "Rusya'daki saldırıdan günler önce Tahran, olası bir terör saldırısına ilişkin bilgileri Moskova ile paylaştı. İran'daki bombalama eylemi sonrasında çok sayıda sorgulama yapılmıştı. Burada alınan ifadeler sonrasında sıradaki hedefin Moskova olduğu öğrenildi" dedi. İran, ocak ayında 35 kişiyi tutuklamıştı. Bunların arasında IŞİD'in bir komutanı da vardı.

ÇOKTAN RUSYA'YA GİTTİLER

Sel sonrası lüks araçları böyle kurtardılar! Sel sonrası lüks araçları böyle kurtardılar!

Bu kişinin Kirman şehrinde yaklaşık 100 kişinin ölümüne yol açan bombalamalarla bağlantılı olduğu söyleniyor. ABD'li istihbarat kaynakları, hem İran'daki hem de Moskova'daki saldırıları IŞİD-K'nin gerçekleştirdiğini söylemişti. İsminin açıklanmasını istemeyen ikinci kaynak, "İran bilgilendirme yaptı.

Ancak zamanlama ve kesin hedef konusunda bazı ayrıntılar eksikti. İran'da tutuklanan teröristlerden biri, grubun bazı üyelerinin çoktan Rusya'ya seyahat ettiğini söyledi" açıklamasını yaptı. Kremlin Sözcüsü Peskov, Reuters'in haberi üzerine, "Bu konuda hiçbir şey bilmiyorum" dedi. İran Dışişleri Bakanlığı'nın ise yorum talebine yanıt vermediği kaydedildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ