Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş’ın ev sahipliğinde büyükelçilik rezidansında düzenlenen etkinliğe yaklaşık 200 öğrenci ve iş insanı katıldı.

Ertaş, etkinlikte yaptığı konuşmada, Büyükelçilik tarafından düzenlenen etkinlikle İngiltere’deki Türk öğrencileri Türk iş dünyasıyla buluşturmayı hedeflediklerini belirterek, “Modern dünyanın en önemli unsurlarından birisi iletişim ve doğru bir çevre kurmak. Bu, kamuda da böyle, özel sektörde de böyle. Hatta bizim alanımız diplomaside de işin özü düzgün iletişim kurmak ve doğru hedefle temasa geçip görüşlerini aktarmak” dedi.

İngiltere’deki rekabetçi ortamda Türk öğrencilerin Türkiye ve Türkçe bilgisi avantajı bulunduğunu söyleyen Ertaş, “Buradan Türkiye’yle iş yapan firmalar veya ülkemizden İngiltere’yle iş yapan şirketler için sizin rekabetçi bir üstünlüğünüz var” diye konuştu.

Ertaş, diplomat olmak isteyenler için yabancı dil bilgisinin önemli olduğunu belirterek, diplomasiye ilgi duyanlara Dışişleri Bakanlığının sınavlarına girme tavsiyesinde bulundu.

BofA, Erdemir raporunu düzeltti BofA, Erdemir raporunu düzeltti

Öğrencilerin okuldaki eğitim dışındaki alanlara da ilgi duyması gerektiğini kaydeden Ertaş, üniversitelerdeki Türk öğrenci derneklerine de üye olmalarını tavsiye etti.

Ertaş, iş dünyasında ahlak, dürüstlük ve güvene önem verildiğini anlatarak, “İngiltere’de okurken memleketimizi aklınızdan çıkarmayın. Buradaki başarılarınız ülkemizin hanesine yazılacaktır.” ifadelerini kullandı. Ertaş, gençleri sosyal sorumluluk projelerinde yer almaya da teşvik etti.

Ertaş'ın konuşmalarının ardından liderlik ve kariyer danışmanı Tankut Şensürücü ve sivil toplum kuruluşu Young Guru Academy'den Asude Altıntaş çalışmalarına ilişkin konuşma yaptı.

Kaynak: AA