İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti'de kulisler karıştı. 

Mayıs ayındaki yerel seçimlerde başarısızlığına kesin gözüyle bakılan Başbakan Rishi Sunak'ın genel seçimlerden önce görevden alınabileceği konuşuluyor.

Sunak'ın görevden alınması durumundaysa yerine en yakın rakibi Ticaret Bakanı Kemi Badenoch'un geçeceği düşünülüyor.

The Sun'ın edindiği kulis bilgilerine göre Badenoch'u geleceğin Margaret Thatcher'ı olarak gören destekçileri Ticaret Bakanı'nı Mayıs ayında başbakanlık koltuğuna oturtmak amacıyla hazırlıklara başlamış görünüyor. 

Ancak bir taraftan da Muhafazakar Parti'nin eski parti başkan yardımcısı Lee Anderson, partilileri Sunak'ın arkasında birleşmeye çağırıyor. 

İspanya'daki yangında ölü sayısı 10'a yükseldi İspanya'daki yangında ölü sayısı 10'a yükseldi

"Ortak düşman İşçi Partisi, kendi insanımız" değil diyen Anderson, parti içi muhalefetin en güçlü isminin Kemi Badenoch olduğunu söyledi. Anderson, "Thatcher'ın dediği gibi, bir şey söylemek istiyorsanız bir erkeğe sorun. Bir şey yapmak istiyorsanız bir kadına sorun. Kemi, belki de bir sonraki Thatcher'ımız olabilir" diye konuştu.

İktidardaki Muhafazakar Parti'nin, Mayıs ayındaki yerel seçimler öncesi anketlerde İşçi Partisi'nin 20 puan gerisinde olması başbakan Rishi Sunak'ın konumunu oldukça sallantılı bir hale getiriyor. 

Badenoch'un destekçileri bu sebeple Ticaret Bakanı'nı, Başbakan Sunak'ın aleyhine dönmesi çok muhtemel olan hava öncesi liderlik yarışına hazırlıyorlar.

Mayıs ayındaki seçimlerdeki bir başarısızlık durumunda Muhafazakar Parti'de bir liderlik yarışına kesin gözüyle bakılıyor.

 Mevcut kurallara göre liderlik oylamasını yaptırabilmek için parti milletvekilerinin yüzde 15'inin, mevcut durumda 53 vekilin güvensizlik mektubu göndermesi gerekiyor.

Kaynak: ERCAN ÇANKAYA