İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Girişim ve Sürdürülebilirliğin Merkezi İstanbul Tematik Sunumu'nda yaptığı konuşmada AKP'nin İBB Başkan Adayı Murat Kurum'un "Gündemimizde yok" dediği, ancak mevcut İBB yönetimi tarafından açılan davalar sonucunda sadece yürütmesi durdurulan Kanal İstanbul projesini hatırlattı. İmamoğlu, "İstanbul'u doğal kaynaklar bakımından en zengin bölgesini imara açıp akılları sıra bir yerlere peşkeş çekecekler. Kanal İstanbul ya da namı diğer Beton İstanbul. Bu, bir beton kanalı gayrimenkul geliştirme projesi ve bu işi isteyen kişinin en büyük emlak projesi" şeklinde ifade etti.

İhanet projesi Kanal İstanbul

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul Projesi hakkında sert eleştirilerde bulundu. İmamoğlu, projenin bir ihanet olduğunu ve insanların bundan korktuğunu, istemediğini ve şiddetle reddettiğini belirtti. İstanbul'un doğal kaynaklar bakımından en zengin bölgesinin imara açılmasını ve Kanal İstanbul'un bir gayrimenkul geliştirme projesi olarak görülmesini eleştirdi.

Selendi’de okul servisi kaza yaptı: 9 öğrenci yaralı Selendi’de okul servisi kaza yaptı: 9 öğrenci yaralı

İmamoğlu, projeye karşı çıkarken "İstanbul’u doğal kaynaklar bakımından en zengin bölgesini imara açıp akılları sıra bir yerlere peşkeş çekecekler. Kanal İstanbul ya da namı diğer Beton İstanbul. Bu bir beton kanalı gayrimenkul geliştirme projesi ve bu işi isteyen kişinin en büyük emlak projesi. Arsa satmak, bina satmak. Bunlar ihanete doymadı, doymayacak," şeklinde ifade etti.

Hükümet yetkililerinin projeye ilişkin açıklamalarına da değinen İBB Başkanı, "Bir de çıkmışlar Beton Kanal gündemimizde değil, İstanbul’un gündeminde olmayan, bizim de gündemimizde yok. Bakan yalanlıyor, il başkanı yalanlıyor, zaten sayın Cumhurbaşkanı umursamıyor bile, kendisi herhalde iki metro durağına güvenlik şefi yapacak," şeklinde yetkililerin tutumunu eleştirdi.

İmara açılırsa İstanbul'un sonu gelir

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'un geleceğiyle ilgili ciddi uyarılarda bulundu ve Kanal İstanbul gibi büyük çaplı imar çalışmalarına karşı çıktığını dile getirdi. İmamoğlu, "5 tane Esenyurt büyüklüğünde alanı imara açmak, bu kentin sonunu getirmek demektir," şeklinde ifade etti. Geçmişte benzer projelere izin verilmediğini ve aksi takdirde bu alanların çöplüğe dönüşeceğini belirtti.

2019 yılını bir dönüm noktası olarak nitelendiren İmamoğlu, "2019 İstanbul'un koruyucusu olma sürecinin başladığı tarihtir. İstanbul'un milyonlarca muhafızı olduğuna inanıyorum," dedi ve şehrin korunmasının her bireyin sorumluluğunda olduğunu vurguladı. Her yaş grubundan insanın bu koruma görevini üstlenmesinin önemine değindi, hatta henüz doğmamış çocukların bile gelecekteki şehrin sahipleri olduğunu ifade etti.

İmamoğlu, "1 Nisan sabahı geldiğinde, bu ihanet projelerine müsaade etmedik ve bundan sonra da etmeyeceğiz," diyerek sözlerine devam etti ve İstanbul'u hukuk ve kurallar çerçevesinde koruma sözü verdi. Geçmişte yapılan hataların tekrarlanmayacağına ve İstanbul'un değerlerinin korunacağına kararlılıkla yaklaşacaklarını belirtti.

Kaynak: HABER MERKEZİ