SON DAKİKA | AFAD duyurdu! Antalya deprem SON DAKİKA | AFAD duyurdu! Antalya deprem

Kahramanmaraş’ta iki mahallenin geçiş güzergahında bulunan istinat duvarının yıkık aynı zamanda da yolun da çökmüş olması bölgede tehlike yaratıyor.

A W174976 04

Kahramanmaraş'ın Dulkadiroğlu ilçesinde 6 Şubat depremleri öncesi yapımı tamamlanan istinat duvarı depremler sonrası yıkılınca bölgede tehdit oluşturdu. Dulkadiroğlu ilçesi Ekmekçi, Fevzipaşa ve Divanlı mahallelerinin ortasında bulunan Turan Mahallesi tarihi konutları ile dikkat çekiyor. 6 Şubat depremleri öncesi restorasyon çalışmaları tamamlanan mahallede tarihi konut ve camiler yeniden ayağa kaldırılmıştı. Depremler sonrası diğer mahallelerde olduğu gibi Turan Mahallesi'ndeki cami ve tarihi yapılar da hasar alıp yıkıldı.

A W174976 02

İki mahalleyi birbirine bağlayan yol ve istinat duvarı depremden bu yana çökük halde bekliyor.Mahalle sakinleri, yıkılan istinat duvarının yapılmasını isteyip, evlerin tehlikede olduğunu ifade ediyor. Süleyman Şişman adlı mahalle sakini, "Mahallemiz tarihi bir yerdir, güzel bir mahalledir. Depremden önce mahallemiz restore edilmiş güzelleşmişti. Birçok konut gibi istinat duvarı da yıkıldı. İçerisindeki doğal gaz boruları ortaya çıktı. Belediyenin gelip burayı güzel bir şekilde duvarını örmesini bekliyoruz. Bize hizmet vermelerini istiyoruz. Bu istinat duvarının olduğu bölge mahalleden bir başka mahalleye geçiş güzergahı. Tarihi evlerimiz de var yıkılan ve ağır hasar alan evlerimiz de var ve bu evlerin de restore edilmesini bekliyoruz" diye konuştu.

Kaynak: İHA