Gıda fiyatlarının baş döndüren değişimine son olarak hurma ve zeytin eşlik etti. Fiyat artışlarının arkasındaki sebepler arasında hurmaların dolar bazında alınıp satılması ve diğer ürünlerin halden markete gelene kadar olan aracı maliyetlerindeki zamlar gösteriliyor. Hurmanın yanı sıra kahvaltılık ürünler arasında yer alan zeytin de önemli bir fiyat artışı yaşadı. Zeytinin kilosu 190 liradan 300-330 liraya kadar yükseldi. Kaliteye göre rakamlar değişebiliyor.

Türk mermer firmasının yeni hedefi Avrupa Türk mermer firmasının yeni hedefi Avrupa

HURMALAR DOLARLA

Eminönü Kapalı ve Mısır Çarşısındaki esnaflar “Medine Hurmasının 850 TL, Kudüs Hurmasının ise 600 ile 700 TL arasında değiştiğini söyleyerek, bu kadar pahalı olmasının sebebini ise hurmaların dolar üzerinden gelmesi” diye belirtiyorlar.    

MISIR ÇARŞISI DA PAHALI

Avcılar’da esnaflık yapan Ali Süzme ise “Kapalı Çarşı ve Mısır Çarşısı’nın satışları bize göre daha pahalı. Biz hurmayı daha uyguna satıyoruz. Çarşı’da 850 liraya satılan Medine hurmasını biz 650 TL’den Kudüs hurmasını ise 500 TL’den satıyoruz” diye konuşuyor. Geçim sıkıntısı içinde olan vatandaşlar, bu fiyat artışlarının kendilerini zor durumda bıraktığını dile getiriyorlar. Bazı vatandaşlar ise piyasaya müdahale edilmesi gerektiğini vurgulayarak fırsatçılara karşı önlem alınmasını istiyorlar. 

Kaynak: SENAY GÜNCAVAR