Bir memleket halkının sağlığı, hakikatte bir devletin dayandığı bütün mutluluk ve gücün temelidir. George Sand

Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Dr. Leyla Çevirme, sosyal medyada yayılan 'glütensiz beslenme' furyasının çok tehlikeli olduğunu söylüyor. 

Son dönemlerde sosyal medyada popülerleşen ‘glütensiz beslenme’ furyası nedeniyle birçok kişi buğday, arpa ve çavdar yemiyor. Ancak uzmanlar glüten alerjisi olmayan kişilerin bu tarz beslenmesinin gereksiz olduğunu söylüyor. Dr. Leyla Çevirme, “Glütenli ürünleri yediğinde oluşan hassasiyetlerin hepsi alerji değildir. Hangisi alerji, hangisi hastalık onu doktorlarla çözmek gerekiyor. İnsanlar kafalarına göre bunun kararını vermemeliler. Çölyak hastalığı varsa ya da buğdayla ilgili bir alerjisi varsa ki biz bunları kan ve deri testiyle saptıyoruz. Çölyak olanları gastroenteroloji uzmanları biopsi ve bazı testlerle saptıyor. Bizim 'hayatınızdan sütü, glüteni çıkartın' dememiz gerekiyor. Onun dışındakiler çok bilinçli hareket değil” ifadelerini kullanıyor.

HASTALAR TEK BAŞINA KARAR VERMESİN

Sosyal medyadaki furyanın çok tehlikeli olduğuna dikkat çeken Dr. Çevirme, “Bazı hastalarımız arama motorları üzerinden çözüm bulup, glütensiz beslenmeye başlıyor. Bunu kesinlikle tavsiye etmiyoruz. İnternet hekimliği yapılmasın istiyoruz. Bizlerin teşhis koyması gerekiyor. Özellikle hastalık oluşturabilecek semptom varsa biz uzmanlar karar verelim. Hastalarımız tek başına karar verip, tedavi yoluna gitmesinler” diyor.

Güzellik sektörü isyanda!

Şimdi gündem olan bir konuya değinmek istiyorum. Özellikle son yıllarda güzellik sektörüne epey rağbet var biliyorsunuz. Ama Dilan Polat olayının güzellik merkezleri üzerinde oluşturduğu algı da sektörde üzüntü ve kızgınlık oluşturmuyor değil. Geçtiğimiz günlerde bu hassasiyeti benim de yakından tanıdığım, işini alnının teriyle yapan, 30 yıldır güzellik sektörünün içinde olan arkadışıma sordum.  Sevgili güzellik uzmanı ve eğitmeni Işık Mucukoğlu, uzun yıllardır bu sektöre emek verenlerden… Şu anda ayrıca eğitmenlik de yaparak doğru bildiklerini gençlere aktarma derdinde. Mucukoğlu, oluşan algıdan oldukça rahatsız olduğunu belirterek bakın bana neler söyledi: 

“30 yıldır her ortamda mesleğimizi anlatıyorum. İş yerimi bu seviyeye getirebilmek için yıllarımı verdim. Son dönemlerde yaşanan olayların meydana getirdiği olumsuz algıyı hak etmiyoruz. Tüm meslektaşlarımdan ricam sizler de fırsat bulduğunuz her ortamda mesleğimizi anlatın. Anlatın ki, üç-beş  fenomenin oluşturduğu bu olumsuz algıyı yıkalım; anlatın ki, parçalaması, atomu parçalamaktan daha zor önyargıları parçalayalım. Paylaşın ki, mesleğimizi hak ettiği saygınlığa ulaştıralım…”

Canım okuyucularım, beş parmağın beşi nasıl bir değilse yaşanan her olumsuzluğun faturası için tüm sektörü yakmak yanlış değil mi? 

Kalın sağlıcakla…