Ay çekirdeğinin tuzsuz versiyonunun birçok faydası ortaya çıktı. Ay çekirdeği iyi miktarda lif sunduğundan, kalp sağlığına faydalı olabiliyor. Ayçiçeği tohumları ayrıca kan damarlarının gevşemesine ve kolesterolün düşürülmesine yardımcı olan linoleik asit adı verilen doymamış, sağlıklı bir yağ içeriyor. Harika bir selenyum kaynağı olan ay çekirdeği, tiroid sağlığına olumlu katkıda bulunabiliyor. Sağlıklı yağlar içeren ay çekirdeği, sindirime ve kan şekerine de iyi geliyor.

Müzik çocukların matematik zekasının gelişimine katkı sağlıyor Müzik çocukların matematik zekasının gelişimine katkı sağlıyor

PARLAK BİR CİLT İÇİN

Selenyum ve çinko içeriğinden dolayı ay çekirdekleri bağışıklık sistemine de katkıda bulunuyor. Ay çekirdeklerindeki sağlıklı yağlar ve E vitamini parlak, sağlıklı bir cilt için bire bir. Ancak alerjisi olanların ay çekirdeğinden uzak durması gerekiyor. Haftada 4-5 kere günlük 280 gram gibi bir tüketim sorun haline gelebilir. Her şeyde olduğu gibi burada da fazla tüketimden uzak durmak şart. Tuzlu olanlarda problemler büyüyebiliyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ