Gazze'deki doktorlar ve insani yardım grupları, ülkedeki bebek ölümlerinde büyük bir artış yaşandığını belirtti. Bunun birçok sebebi var. Öncelikle kaynaklar artık bitme noktasına geldiği için anne adayları yeterince beslenemiyor. Vitamin gibi takviyeler de artık lüks olarak kabul ediliyor!

Dr. Haider Abu, "Protein, vitamin veya sebze bulunmuyor. Bunları bulsanız bile fiyatlarına inanamazsınız. Bugünkü durumda hamile kadınların söz konusu takviyelere ulaşması neredeyse imkansız" dedi.

NET VERİLERE ULAŞILAMIYOR

Doktor Abu, "Son haftalarda prematüre doğan ve genellikle küçük boyutlu bebeklerin sayısında büyük bir artış var. Normal büyüklükteki sağlıklı bebekleri artık göremiyoruz" dedi. Birleşmiş Milletler Temsilcisi Dominic Allen, "Doğumlarda daha fazla komplikasyon yaşanıyor. Hastaneler de kötü durumda. Yetersiz beslenme ve savaş stresi, anne adaylarını çok kötü etkiliyor. Ölü doğan ve hayatta uzun süre kalamayan bebeklerin sayısı inanılmaz şekilde arttı" yorumunda bulundu.

Trende 'sevişme' kabinleri hizmeti! Bir düğmeyle camlar değişecek Trende 'sevişme' kabinleri hizmeti! Bir düğmeyle camlar değişecek

Koşullar nedeniyle konuyla ilgili net verilere ulaşmak imkansız. Gazze'de yaklaşık 155 bin hamile kadın ve yeni annenin hayatta kalma mücadelesi verdiği tahmin ediliyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ