Piyanist İklim Tamkan önceki gün, geçen Eylül ayaında ayrıldığı oyuncu Fırat Tanış hakkında kendisine psikolojik şiddet uyguladığı ve ısrarlı takipte bulunduğu gerekçeleriyle uzaklaştırma kararı aldırdığını duyurmuştu. 

Ekran Resmi 2024 02 29 11.38.04

FIRAT TANIŞ, ZEYNEP GÜNAY'LA AŞK YAŞAMAYA BAŞLADI!

2022 yılında 8 yıllık evliliğini an bir şekilde noktalayan Fırat Tanış'ın boşanma öncesinde İklim Tamkan ile birlikte olduğu iddiası magazin gündemine düşmüştü. Çift ayrılık sonrası da aşklarını ilan ederek birlikte yaşamaya başladı. Çift 2023 eylül ayında ayrıldı ancak İklim Tamkan'ın iddialarına göre Tanış, peşini bırakmayıp psikolojik şiddet uyguladı. Ancak geçen Aralık ayında oyuncunun, ''Kulüp'' dizisinde birlikte çalıştığı yönetmen Zeynep Günay'la yeni bir aşka yelken açtığı ortaya çıkmıştı. 

İklim Tamkan "Açıklama" başlığıyla yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Eylül ayı sonunda beraberliğimi sonlandırdığım Nuri Fırat TANIŞ'ın ayrılık sonrasında beni, ailemi ve yakınlarımı içine çektiği süregelen ağır psikolojik şiddet, tehdit, ısrarlı takip sarmalına karşı uzaklaştırma kararı almış bulunuyorum.

Yaşadığım bu tecrübe benim için "yanlış bir seçimdi" deyip geçemeyeceğim kadar yıpratıcı ve ürkütücü, sürreal bir hikayeye dönüşmüştür.

65Def61E721699Be74Eb0638

''BU ZİNCİRİN SESSİZ BİR HALKASI OLMAYI REDDEDİYORUM'' 

Maruz kaldığım şiddet sarmalı bana, aileme ve yakın çevreme şu ana dek hiç karşılaşmadığımız, tanık olmadığımız tarifi ve tahmini mümkün olmayan hisler yaşatmış ve bizde derin yaralar açmıştır.

Daima her türlü canlıya sevgi ve saygıyla yaklaşmayı ilke edinmiş biri olarak böylesi bir durumda toplumsal, ahlaki ve vicdani sorumluluk taşıdığımın farkındayım. İnandığım değerler, öz saygım ve öngörülerim bu kişinin bir şiddet faili olduğu bilgisini hemcinslerimle ve kamuoyu ile paylaşma zorunluluğunu doğurdu.

Ekran Resmi 2024 02 29 11.40.25

Galatasaray taraftarı, TFF ve Fenerbahçe'yi Kabe'de lanetledi! Galatasaray taraftarı, TFF ve Fenerbahçe'yi Kabe'de lanetledi!

Bu şiddet zincirini kırmayı bir sorumluluk olarak görüyorum ve bu zincirin sessiz bir halkası olmayı reddediyorum.

Uzaklaştırma kararının, gördüğüm şiddet sonrasında bozulan ruh ve beden sağlığıma tekrar kavuşma sürecinde önemli bir rol oynayacağına inanıyorum.

Ekran Resmi 2024 02 29 11.37.27

''ÇÜNKÜ HİÇ KORKMUYORUM'' 

Şahsın beni maruz bırakmış olduğu eylemler kişilik haklarıma açıkça bir saldırıdır ve Türk Ceza Kanunu kapsamında birden fazla suçun konusunu oluşturabilecek niteliktedir. İçinde yaşadığımız toplumun her hücresine nüfuz etmiş erkek egemen zihniyetin davranış kalıplarına ve yargılarına boyun eğmeyi reddediyorum.

Yaşadığım bu korkunç sürecin bende yaratmış olduğu tahribatı tümüyle onarabilecek hiçbir merci olduğunu düşünmüyorum. Özetle, bu eylem epeydir gölgede kalmış bir gerçeğin günyüzüne çıkarılmasından ibarettir. Maruz kaldığım psikolojik şiddet, tehdit ve ısrarlı takip sarmalı fail tarafından sonlandırılmadığı takdirde eken biçecektir, eden bulacaktır. Çünkü hiç korkmuyorum. Kamuoyuna saygıyla, İklim Tamkan”

Ekran Resmi 2024 02 29 11.33.59

Ünlü piyaniste çok sayıda destek yorumu yapıldı. İlkim Tamkan'ın hukukçu dayısı da devreye girdi ve sosyal medya hesabından Fırat Tanış'a medyan okudu. Cüneyt Ozasoy; ''Gelirim. Ve Tanış olmak nedir, öğretirim!'' paylaşımı yaptı ve ardından ekledi; ''Hukukçu olduğum için değil. İnsan olduğum için mücadele edeceğim. Bu "sanatçı yaldızıyla vaftiz edilen" erkek tahakkümüne karşı...'' 

Muhabir: SERKAN BAYAR