Afganistan'da sel faciası: 33 ölü, 27 yaralı Afganistan'da sel faciası: 33 ölü, 27 yaralı


Nüfusları azalan filler için Tayland'da çeşitli kanunlar çıktı. Av yasağıyla birlikte filleri öldürenlere 10 yıl hapis cezası verildi. Aslında bu kanunlar işe de yaradı. Çünkü fillerin nüfusu iyice arttı.

Sayıları yükselen hayvanlar, insanların yaşam alanlarına girmeye başladı.

Tayland3 (1)

Doğu Filleri Eğitim Merkezi'nden araştırmacı Taan Wannagul, "Sizi yakalıyorlar ve bir ağaca fırlatıyorlar. Bazen üzerinize basarak ya da dişlerini kullanarak öldüğünüzden emin oluyorlar. İnsanları oyuncak bebek gibi parçalıyorlar" açıklamasında bulundu.

Tayland2 (1)

AÇIK BÜFE YEMEK GİBİ

Wannagul, "Normal şartlarda filler saldırmaz. Ancak insanlar onları uzaklaştırmak için ping pong bombası diye bir şey kullanıyor ve yüksek sesler çıkarıyorlar. Filler artık daha saldırgan hale geldi" dedi.

T A Y L A N D1

Chachoengsao eyaletindeki bir çiftçi olan Duangporn Wannakham, "İnsanlar hayvanat bahçesinde filleri gördüklerinde sevimli olduklarını düşünüyorlar. Ama bizim mahallemizde onları gördüğümüzde saklanıyoruz" dedi.

İnsanlar kendi aralarında birlikler kurarak onları durdurmaya çalışıyor. Filler her gün yaklaşık 200 kilo yiyeceğe ihtiyaç duyuyor. Ormanın içlerine gitmek yerine insanların evlerine geliyorlar. Onlar için evler açık büfe yemek gibi oldu.

Muhabir: MUHAMMET ŞAHİNTAŞ