Gözaltına alınıp adli kontrolle serbest bırakılan Feyza Altun hakkında bir iddianame hazırlandı. İddianamede, Altun'un "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istendi.

Altun, ifadesinde paylaşımı kendisinin yaptığını kabul etmiş olsa da, şeriatın din olmadığını, siyasi bir rejim olduğunu ve dini bir inanca hakaret etmediğini belirtmiştir. Suçlamayı kabul etmemiştir.

İddianamede, Türk Dil Kurumu'na (TDK) göre şeriatın "Kuran'daki ayetlere, Hz. Muhammed'in sözlerine dayanan İslam kanunu, İslam hukuku" şeklinde tarif edildiği belirtilmiştir.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin raporuna da yer verilen iddianamede, şüphelinin sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımla binlerce kullanıcının dini değerlerine yönelik ağır saldırı kabulüyle yoğun tepkide bulunduğu, bu minvalde kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin meydana geldiği öne sürülmüştür.

İddianamede, şüphelinin sosyal paylaşım sitesinden yaptığı paylaşımla din bakımından farklı özelliklere sahip halkın bir kesimini diğer kesiminin aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrikte bulunmak suretiyle suç işlediği vurgulandı.

Altun'un "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edilmiştir.

NE OLMUŞTU?

Feyza Altun hakkında önceki gün "şeriat"la ilgili bir sosyal medya paylaşımı sebebiyle Beykoz Cumhuriyet Savcılığı tarafından "halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme" suçlamasıyla soruşturma başlatılmıştı. Evinde savcı gözetiminde arama yapılan Altun, gözaltına alınıp İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'ndeki binasına götürülmüştü. Dün sabah saatlerinde Beykoz Adliyesi'nde tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen Altun adli kontrol şartıyla, yurtdışı çıkış yasağı konularak serbest bırakılmıştı.

Dolandırıcılar büyük oynuyor! Koç Holding uyardı Dolandırıcılar büyük oynuyor! Koç Holding uyardı

Bu karara Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından itiraz edilmişti. İtirazı değerlendiren mahkemenin red kararı verdiği öğrenilmişti. Feyza Altun adli kontrol kararı çerçevesinde haftada iki gün karakola imza verecek.

Kaynak: haber merkezi