Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, kent bahçeleri projeleriyle ilgili olarak Gazete Yazıyor muhabirimiz Senay Güncavar’a yaptığı açıklamada “Fatih'in yeşil alanlarını artırma çabalarının meyvelerini topluyoruz. Kent bahçelerimiz en sevilen projelerimizden biri oldu. Tüm İstanbulluların ilgi gösterdiği mekânlar haline geldi” dedi.

Fatih Belediyesi, "Donatı Odaklı Dönüşüm" ve "Yeşil Alan" vizyonu doğrultusunda bir dizi proje hayata geçirdi. Bunlar arasında öne çıkanlar ise; Yedikule Bahçe ve Ayvansaray Bahçe oldu. 10 bin 92 metrekarelik alanda kurulan Yedikule Bahçe, 108 bin 252 kişinin ziyaretini ağırladı. Ayvansaray Bahçe ise 5 bin 200 metrekarelik alanda 53 bin 467 kişiyi misafir etti.

ŞEHİR SAKİNLLERİN BEĞENİSİNE SUNDUK

Törene İmamoğlu damgasını vurdu! Törene İmamoğlu damgasını vurdu!

Fatih Belediye Başkanı Turan, son 4 buçuk yılda ilçedeki yeşil alan miktarını artırdıklarını açıkladı. Yapılan çalışmalarla, özellikle kent merkezinde bulunan bölgelerdeki yeşil alanların genişletildiği ve halkın kullanımına sunulduğu belirtti Başkan Turan, örnek olarak, Mevlanakapı ve Ayvansaray bölgelerinde yapılan düzenlemelerle ortaya çıkan yeni parkların, şehir sakinlerinin beğenisini kazandığını dile getirdi.

“KORKTUĞUNUZ SUR DİPLERİ ŞUAN YEŞİL ALAN”

Başkan Turan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Fatih'te Yedikule Bahçe ve Ayvansaray Bahçe gibi son 4 buçuk yılda Fatih'teki yeşil alan miktarını 875 bin metrekareden 1 milyon 230 bin metrekareye çıkarttık. Diyelim ki siz Mevlanakapı’da yaşıyordunuz. Yıllarca önünden korkarak geçtiğiniz sur dipleri şu anda Fatih’in en büyük yeşil alanları olarak ortaya çıktı" dedi.

İSTANBULLULARIN İLGİSİNİ ÇEKTİ

Başkan Turan ayrıca, İstanbul'da Ayvansaray Bahçe'nin olduğu yerde 43 tane gecekondu bulunduğunu ve bu alanların kaldırılarak park haline getirildiğini belirtti. "Kimseyi madur etmeden orayı kaldırdık ve Fatih’in en güzel ve en manzaralı parklarından birisi haline getirdik" diyen Turan, kent bahçelerinin tüm İstanbulluların ilgisini çeken mekanlar haline geldiğini vurguladı.

Kaynak: SENAY GÜNCAVAR