Dünyanın en yaşlı insanı, doğum gününü kutladı Dünyanın en yaşlı insanı, doğum gününü kutladı

Birleşik Krallık'ta hükümet, gençler arasında sigara içmeyi önlemek için gelecek yıl kullanımdan kaldırılacak olan tek kullanımlık elektronik sigaralara yönelik bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor.

İngiltere, Galler ve İskoçya'yı kapsayacak olan bu yasak; 18 yaşın altındakilere elektronik sigara kullanımının yasak olmasına rağmen gençler arasında bu alışkanlığın yaygınlaştığını gösteren istatistiklere dayanıyor. Özellikle 18-24 yaş arasındaki gençlerin, bazıları sadece 3 sterlin (116 TL) gibi düşük bir fiyatla satılan tek kullanımlık ürünleri kullanmaya başlaması endişeleri artırdı.

Sigara-32

SAĞLIK BAKANI UYARDI

Sağlık Bakanı Victoria Atkins, normal sigarayı bırakmak için kullanılması gereken elektronik sigaların gençlerde ömür boyu sürecek bir bağımlılık haline gelmesinin tehlikelerine işaret etti.

Tek kullanımlık elektronik sigaraların yasaklanmasına ek olarak alınacak önlemler arasında özellikle çocuklara pazarlanabilenlerde aromaların sınırlandırılması, düz ambalaj kullanılması gibi seçenekler bulunuyor.

Sigara1-5

 Hükümet, gençlerin bu alışkanlığı edinmesini engellemek amacıyla elektronik sigaralara yönelik vergi düzenlemesi üzerine de çalışıyor. Ancak bundan önceden alınan diğer önlemlerin etkisini görmek üzere biraz beklenebilir.

Kaynak: ERCAN ÇANKAYA