Hepimiz uykusuzluğun getirdiği sinirlilik hissini yaşamışızdır. Ancak uzun süreli kötü uyku, bundan çok daha ciddi etkilere yol açabilir. Bazı uzmanlar, kronik uyku sorunu yaşayan kişilerin intihar düşüncesi yaşama olasılığının daha yüksek olduğu konusunda uyarılar yapıyor. Baş psikiyatri sorumlusu Taft Parsons, "İntihar olayı aslında çok karışık... Birbirleriyle kesişen birçok risk faktörü barındırıyor. İntiharın tek bir nedeni yok. Bu, birinin kendi canına kıyma olasılığını artırabilen diğer psikososyal ve çevresel değişkenlerin yanı sıra sağlık faktörlerinin birleşimidir" dedi.

Ekonomist gözüyle Kızıl Goncalar: Özgür Demirtaş'tan madde madde yorum! Ekonomist gözüyle Kızıl Goncalar: Özgür Demirtaş'tan madde madde yorum!

DÜRTÜ KONTROLÜ VE KARAR VERME

Parsons, "Uyku sorunları veya bozuklukları için yardım almak, potansiyel bir riski ortadan kaldırmak için yararlı olabilir. Çünkü yetersiz uyku; karar verme, dürtü kontrolü, problem çözme yetenekleri, duygu düzenleme ve dayanıklılık gibi kritik işlevleri olumsuz yönde etkileyebiliyor. Yani bu kişinin farklı sorunları varsa, kötü uyku sebebiyle intihara daha yatkın olabileceğini söyleyebiliriz. Ayrıca kötü uyku; depresyon ve kaygının artmasına da yol açabilir. Bunların her ikisi de intiharda önemli rol oynayabilir" açıklamasını yaptı.

Kaynak: CANER DOKUYUCU