Türkiye'nin öncü ekonomi gazetesi olan Dünya Gazetesi, kurucusu Nezih Demirkent'ten Didem Demirkent ve Umut Güner'e devredildi. Gazete, 43 yıllık bir tarihle, Türk ekonomi basınında önemli bir çınar olarak biliniyor. Dünya Gazetesi'nin yaptığı açıklamada, "Bugün, Türk ekonomi basınında yetişmiş gazetecilerin izlerini sürdüğü bir okul olan Dünya Gazetesi, Demirkent gazetecilik ilkelerini sürdürerek yeni bir döneme adım atıyor. Didem Demirkent ve Umut Güner'e imtiyaz sahipliği devredilmiş olup, bu değişimle birlikte DÜNYA Gazetesi olarak yeni bir yolculuğa çıkıyoruz..." denildi

RTÜK'ten "Kızılcık Şerbeti" dizisine 'deterjan' cezası geldi! RTÜK'ten "Kızılcık Şerbeti" dizisine 'deterjan' cezası geldi!

Dünya Gazetesi'nin imtiyaz sahipliği değişikliği sonrasında yapılan açıklamada, "Güçlenerek yola devam ediyoruz..." denildi. 2 Mart 1981'de Nezih Demirkent liderliğinde bir avuç basın emekçisi tarafından ekonomi gazetesi olarak kurulan Dünya Gazetesi, 43 yıllık bir geçmişe sahip. Gazetenin manifestosu, tarafsız ve ilkeli bir yayın anlayışı üzerine kurulu olarak Türk ekonomi basınında önemli bir yere sahiptir. Didem Demirkent ve Umut Güner'e imtiyaz sahipliğini devretmesiyle birlikte, Dünya Gazetesi, yeni bir döneme adım atarak güçlenmeye odaklanıyor.

Açıklamada, "Eksiksiz, her yönü araştırılmış habercilik ve haklı olanın hakkını ortaya koymaktan çekilmeyen yorumlarla ‘Dünya yazıyorsa doğrudur’ sözünün haklı gururuyla bugün yarım asra doğru koşuyor. İsimler değişir ama ilkeler ölmez." ifadelerine yer verilerek, gazetenin ilkelerinden ödün vermeden yoluna devam edeceği vurgulandı.

Didem Demirkent'in veda mesajında ise, "Dünya gazetesi yeni sahibi kadar sizlere de emanettir" denilerek okuyuculara teşekkür edildi. Yapılan değişiklikle birlikte, Dünya Gazetesi'nin bu süreçte güçlenerek, doğru ve tarafsız habercilik anlayışıyla okurlarıyla bir arada olmaya devam edeceği belirtildi.

Kaynak: haber merkezi