Filiz Taçbaş, uzun yıllar boyunca ekranların sevilen yüzlerinden ve ailemizden biri olarak izleyici karşısına çıktı. Ancak şimdi, sanatla yoğrulmuş kariyerinde bir döneme nokta koyarak siyasi bir misyona soyunuyor.

Gazete Yazıyor muhabiri Senay Güncavar, Filiz Taçbaş'la sanatın, sporun ve siyasetin kesişim noktasında gerçekleştirdiği röportajda, Foça Belediye başkan aday adayının projelerini, hedeflerini ve sanatla siyaset arasındaki dengeyi konuştu.

İşte, oyunculuktan spora, spordan belediye başkanlığı aday adaylığına uzanan bu ilginç yolculuğun detayları...

Whatsapp Image 2024 01 20 At 23.39.55 (4)

AMACIM TOPLUMA YARARLI OLMAK

Filiz Hanım, öncelikle bu siyasi yolculuğa nasıl başladınız? Oyunculuktan siyasete geçişinizi neyle açıklarsınız?

Oyunculuk kariyerim boyunca toplumsal sorumluluklarımı daha etkin bir şekilde yerine getirebilmek ve topluma daha fazla hizmet edebilmek amacıyla siyasete ilgi duymaya başladım. En son yaşadığımız depremler maalesef ki acı gerçeklerle yüzleşmemize sebep oldu. Daha fazla insana dokunabilmek, daha yararlı olmak ve sorumluluk alma ihtiyacım oldu. Bir aydınlanma yaşadım. Topluma daha fazla nasıl yararlı olabilirim diye. Geçtiğimiz sene de milletvekilliği için çalışmalar yaptım. Milletvekili olamadım ama siyasetten de kopmadım. Çalışmalarıma devam ettim. Çünkü benim önceliğim insan ve yaşam. Ve şimdi de Foça Belediye başkanlığı için aday adayı oldum. Siyasetin, sanatın ve sporun da toplumu şekillendirebilecek güçlü araçlar olduğuna inanıyorum, bu yolda ilerlemek istedim.

Whatsapp Image 2024 01 20 At 23.39.56 (1)

Filiz Hanım, Foça Belediye Başkanı aday adaylığınızı duyduğumuzdan beri merak edilen birçok konu var. İlk olarak, başkan olursanız Foça'da hangi konularda öncelikli çalışmalar yapmayı planlıyorsunuz?

Foça, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ön plana çıkan bir ilçe. Başkan olarak öncelikli hedefim, bu zenginlikleri korumak ve kentimizi daha yaşanabilir hale getirmek olacak. Altyapı çalışmalarından çevre düzenlemelerine, yaş almış insanlar ve sağlık olanakları, kadın kooperatifçiliği, iş istihdamı, sokak hayvanları ve bakımı. Ayrıca spordan kültür sanata kadar birçok konuda projelerimiz var.

Whatsapp Image 2024 01 20 At 23.39.56

FOÇA’YI SANAT VE KÜLTÜR MERKEZİ YAPMAK İSTİYORUM

Sanat ve spor, birçok belediye için önemli birer bileşen. Sizce, Foça'da sanat ve sporun gelişimi için neler yapılabilir?

Sanat ve spor, toplumun ruhunu ve birliğini güçlendiren unsurlardır. Foça’yı sanat ve kültür merkezi yapmak istiyorum. Foça'da bu alanlara yönelik projeler geliştirmeyi planlıyoruz. Sanat etkinlikleri, kültür festivalleri ve spor turnuvaları düzenleyerek halkımızın katılımını teşvik edeceğiz. Ayrıca, gençleri spora teşvik ederek sağlıklı bir yaşam biçimi benimsemelerini sağlamak amacındayız. Spor tesislerini modernize ederek çeşitli branşlarda faaliyet gösteren kulüplere destek olacağız.

Whatsapp Image 2024 01 20 At 23.39.57 (1)

MİLLİ TAKIMDA İLK 5’E GİRDİM

Sporla ve özellikle tenis branşı ile yakından ilgilenen nadir sanatçılardan birisiniz. Spor, sanat hayatınıza nasıl bir katkı sağlıyor?

Sporun sanat hayatıma tabii ki olumlu yönde katkısı oldu. Oyunculuk ve spor hayatım paralel gitti. Çekim yoğunluğu ve yorgunluğumu, hem mental anlamda hem fiziki anlamda tenis ile pozitif bir enerjiye dönüştürüyordum. Bunu çevremdeki insanlara ve ilişkilerime olumlu yönde yansıtabiliyordum. Sanatçı dostlarım ve sporcu dostlarım ile çok güzel arkadaşlıklarım oldu. Çekimden çıkıp tenis kortunda kendimi buluyordum. Sporumu sevgi ile yapıyordum çünkü rahatlıyordum ve günün stresini tenis topuna vurarak atıyordum. Milli takıma girmek hedefimdi, çok çalıştım ve sonucunda kendi yaş grubumda ilk 5’e girdim. Hem sanatta hem spor da zirvedeydim, şanslıydım ve bunun farkındaydım. Teniste ve sanatta birçok ödüllerim oldu. Hayatım da iyi ki spor var. Sanatımda başarılı olduysam sporun çok katkısı oldu ve onlar sayesinde güzel dostlarım oldu.

Whatsapp Image 2024 01 20 At 23.39.55 (2)

Bir kızınız var. Kızınızın sporla ilişkisi nasıl? Sizin gibi önemsiyor mu?

Kızım da spora çok yatkın ve yetenekli. Tenis oynuyor geçen yaz birlikte Foça’da turnuva ya katıldık ve kupa aldık.

Whatsapp Image 2024 01 20 At 23.39.57

VATANSEVER BİR AİLEDEN GELİYORUM

Nasıl bir aileden geliyorsunuz? Bildiğim kadarıyla Mustafa Kemal Atatürk’e ve Kara Fatma’ya uzanan hikâyeleriniz var. Anlatabilir misiniz?

Bizim gibi kızım da Atatürk sevgisi ile büyüdü. Ailemiz için Atatürk’ün yeri en üst köşededir. Benim büyük büyük dedem, henüz küçük bir çocukken savaşta Rusya da ailesi katlediliyor. Sadece kendisi kurtuluyor ve bir aile dedemi çocukken Türkiye ye kaçırıyor. Önce Kayseri’ye daha sonra güvenli olmadığı için batıya İzmir’e getiriyorlar. Dedem büyüyor ve Atatürk’le en önde cephede savaşıyor. Dedeme kurşun işlemediği için Atatürk büyük dedeme; “Dervişe kurşun işlemez. O yüzden senin adın bundan sonra derviş olsun” demiş. O günden sonra derviş ağa olarak anılmış. Aynı zamanda ünlü Kara Fatma savaş zamanı büyük ninemle masa örtüsünden Türk bayrağı dikmişler. İşte o bayrak bizim ev de dikilmiş. Kara Fatma dağa savaşmaya giderken, nineme dermiş, ‘ben savaşmaya gidiyorum. Sen askerlere yemek yap’. Aynı zamanda kurtuluş savaşında derviş ağa silahları ahırda develerin altına saklarmış, sahibinden başka kimseyi dinlemezmiş deve. O yüzden düşman geldiği zaman develeri kaldıramamışlar, düşman gitmiş dedem ahıra girip develerin altından silahları alıp askerlerimize verirmiş. Biz böyle bir aileden geliyoruz. Savaşçı, askerine, insanına, vatanına sahip çıkan gerçek vatansever.

Whatsapp Image 2024 01 20 At 23.39.54 (1)

Spordan bahsetmişken 2024 Avustralya Açık oynanıyor. Kadınlar ve Erkeklerde şampiyon adaylarınız kimler?

Avustralya açık favorim kadın ve erkek; Iga Swiatek ve Carlos Alcaraz

Whatsapp Image 2024 01 20 At 23.39.54 (2)

Whatsapp Image 2024 01 20 At 23.39.55 (3)

FİLİZ TAÇBAŞ KİMDİR?

Filiz Taçbaş, 1964 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Sinema ve dizi oyuncusu, eski millî tenisçidir. İlk kez 10 yaşındayken, Bilge Olgaç'la kamera karşısına geçti. Uzun bir süre ara verdikten sonra sinema ve dizi çalışmalarına devam etti. Geniş izleyici kitlelerince tanınması, 1992 yılında Mahallenin Muhtarları dizisiyle oldu. Birçok dizililerde ve filmlerde rol aldı. Taçbaş, sanat hayatının yanı sıra, profesyonel bir tenis oyuncusudur.2007 yılında yüksek puan elde ederek, millî takım elemelerine girmiş, millî forma giymiş olup, aynı zamanda gazetelerde tenisle ilgili yazılar yazmaktadır. 2023 Türkiye genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nden İzmir milletvekili aday adayı oldu.

Filmografisi

Çukur - 2020-2021

Eve Dönüş - 2015

Ah Neriman - 2014

Kırışık - 2013

İşler Güçler - 2012

Menzil tarikatı birbirine girdi! Ortalık savaş alanına döndü Menzil tarikatı birbirine girdi! Ortalık savaş alanına döndü

Anadolu Kartalları - 2011

Farklı Desenler - 2010

IV. Osman-2009

Arka Sokaklar - 2006-2012

Bütün Çocuklarım - 2004

Koçum Benim - 2002

Süper Şamata - 2000

Yaşama Hakkı - 1998

Gönül Bahçelerinde - 1994

Geçmişin İzleri - 1994

Sıcak Takip - 1993

Fırtına Kuşu - 1992

Mahallenin Muhtarları - 1992

Ölür ayak - 1991

Eskici Ve Oğulları - 1990

Sabah Olmasın - 1990

Afacan Ateş Parçası - 1990

Önce İnsan - 1989

Bu Şehrin Geceleri - 1989

Bacım - 1988

Ferman - 1988

Elveda Mutluluklar - 1988

Aile Pansiyonu - 1987

Asi Kabadayı - 1986

Korkusuz - 1986

İntikamcı - 1986

Bu Muhtar Başka Muhtar - 1986

Bacım – 1974

Kaynak: RÖPORTAJ- SENAY GÜNCAVAR [email protected]