ABD Başkan Yardımcısı Harris: ABD, Filistinlilerin zorla tehcir edilmesine hiçbir koşulda izin vermeyecektir ABD Başkan Yardımcısı Harris: ABD, Filistinlilerin zorla tehcir edilmesine hiçbir koşulda izin vermeyecektir

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ile Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron, yaptıkları telefon görüşmesinde, İsrail saldırıları altındaki Gazze'deki durum ve Filistin sorunu hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Şi ve Macron, İsrail-Filistin çatışmasının daha kötüye gitmesinin, daha ciddi bir insani krizi önlemenin acil öncelik olduğuna inandıklarını belirterek "İki devletli çözüm, İsrail ile Filistin arasındaki çatışma döngüsünün çözümü için temel yoldur" ifadesini kullandı.

Görüşme, Arap ve İslam ülkelerinden dışişleri bakanlarıyla İslam İşbirliği Teşkilatı (İTT) Genel Sekreteri'nden oluşan heyetin Çin'i ziyaretine denk geldi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal Bin Ferhan, Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen Es-Safedi, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad El-Maliki ile İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha'nın yer aldığı heyet, bu sabah Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ile bir araya gelmişti.

Pekin'deki Diaoyutay Devlet Konukevi'nde yapılan toplantıda taraflar, İsrail-Filistin çatışmasının sonlandırılması ve Gazze'deki insani krizin önüne geçilmesi için uluslararası topluma çağrı yapmıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin daimi üyesi 5 ülkeyi kapsayan turun ilk durağında Çin'de temaslarda bulunan heyet, ayrıca Fransa ile İngiltere, Rusya ve ABD'ye de ziyaretlerde bulunacak.

Kaynak: AA