Yunanistan deniz parkı planını açıkladı! Ege'de yeni kriz! Yunanistan deniz parkı planını açıkladı! Ege'de yeni kriz!

Son üç yılda iklim koşullarının neden olduğu kakao hasadının azalması, çikolata üreticilerini zaten fiyat artışına itmişti. Üretim kesintisinin 4. yıla uzamasıyla birlikte durumun daha da kötüleşeceği tahmin ediliyor. Reuters'ın aktardığına göre, kakao fiyatları geçen yıl iki kattan fazla arttı. Kakao uzmanı Steve Wateridge, Tropikal Araştırmalar Merkezi'nden yaptığı açıklamada, "Tedarik kesintisiyle baş etmek için ciddi bir talep azalması gerekiyor" ifadelerini kullandı.


Ücretsiz ayartmak, bağımlılık, çikolata içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar

Üreticiler, çikolata üretimi için sadece ham kakao kullanamazlar. Bunun yerine tohumları işleyerek yağ ve liköre dönüştürmeleri gerekmektedir. Ancak tohum fiyatlarındaki artış, bu işlemi yapanları da çaresiz bırakmış durumdadır. Fildişi Sahilleri'ndeki Transcao adlı büyük bir fabrika, fiyatlardaki artış nedeniyle tohum alımlarını durdurduğunu açıkladı. Fabrika, stoklardaki tohumların hala işlendiğini belirtse de kaynaklar, depoların boşalmak üzere olduğunu ifade etti.


Ücretsiz ayartmak, bağımlılık, çanak içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar

Kaynaklara göre, dünyanın kakao ihtiyacının neredeyse yarısını karşılayan Fildişi Sahilleri'nde devletin işlettiği fabrikalarda da üretimin durma noktasına geldiği bildirildi. Gana, ikinci büyük kakao üreticisi olarak, ekimden bu yana birçok fabrikada üretimin sıklıkla durduğu belirtildi. Devlet kakao şirketi CPC'den yapılan açıklamada, fabrikanın yüzde 20 kapasiteyle çalıştığı ifade edildi.


Ücretsiz çikolata barı, kâğıt, kapatmak içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar

Uluslararası Kakao Organizasyonu (ICCO), bu yıl küresel üretimin yüzde 10,9 azalarak 4,45 milyon tona düşmesini beklemektedir. ICCO verilerine göre, kakao piyasasında ilk kez 4 yıl üst üste tedarik açığı yaşanmaktadır. Bu durum, çikolata üreticilerini daha da zorlamakta ve çikolata fiyatlarının daha da yükselmesine neden olmaktadır.

Editör: Funda Işık