Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak olan Adana il ve ilçe belediye başkanlığı seçimleri için adaylarını belirlemeye devam ediyor. Zeydan Karalar'ın Adana Büyükşehir Belediye Başkan adaylığıyla dikkat çeken CHP, ilçe adaylarını da netleştirmeye başladı. İşte CHP Genel Merkezi'nin Yüksek Seçim Kurulu'na sunduğu Adana il ve ilçe belediye başkan adayları:

Büyükşehir Belediye Başkan Adayı: Zeydan Karalar

Simone Inzaghi yuvada kaldı Simone Inzaghi yuvada kaldı

Ceyhan Belediye Başkan Adayı: Kadir Aydar

Pozantı Belediye Başkan Adayı: Şenol Eroğlu

Saimbeyli Belediye Başkan Adayı: İsmail Durmaz

Tufanbeyli Belediye Başkan Adayı: Ahmet Aktürk

DİĞER İLÇELERDE SON DURUM

Daha öncesinde İmamoğlu’nda mevcut belediye başkanı Kasım Karaköse’nin, Feke’de ise Mehmet Ali Kızıloluk’un adaylığını kamuoyuna duyuran CHP’nin Yüreğir, Seyhan ve Sarıçam ilçelerinde ise adayları belirlenmekte olup, kulislerde dolaşan bilgilere göre şu isimler öne çıkıyor: Ali Demirçalı (Yüreğir), Emrah Kozay (Seyhan) ve Celal Güven (Sarıçam).

Yumurtalık ilçesinde de gösterilecek adayın temayül yöntemiyle belirlenmesi bekleniyor.

ÇUKUROVA’DA ORHAN BAYRAM İLE ‘TABAN İTTİFAKI’

2019 yerel seçimlerinde CHP'nin İYİ Parti ile gerçekleştirdiği ittifakla elde ettiği başarı, Çukurova'da 'taban ittifakı' stratejisinin önemini artırdı. Bir önceki seçimlerde Cumhur İttifakı’nın MHP’den gösterdiği adaya karşı yüzde 58’e yüzde 36 gibi ciddi bir farkla elde edilen zaferin sürdürülmesi hedefleniyor. Çukurova’da parti merkezinin, il örgütünün ve ilçenin önde gelen isimleri Çukurova Belediye Başkan adayı olarak parti içinde Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcılığı gibi birçok kademe görev almış Orhan Bayram isminde ortaklaşmış gözüküyor. 

“REKOR OY PROJELERLERLE DEVAM ETTİRİLMELİ” 

Cumhur İttifakı'na karşı yürütülecek seçimde önceki seçimde elde edilen yüzde 22'lik farkı aşmayı hedefleyen Bayram, Çukurova’nın afetlere dirençli hale gelmesi, yatay mimariyi benimsemesi ve modern bir görünüme kavuşması için yola çıktığını belirtiyor. Çukurova’nın yalnızca tarım açısından değil, fikir açısından da bereketli topraklara sahip olduğuna dikkat çeken Bayram, modern bir kütüphane, opera binası ve birçok sosyal merkezin yanı sıra son dönemde Sıfır Bir Adana ve Sokağın Çocukları gibi birçok dizi film çalışması ile adını duyuran Adana ve Adanalı sanatçılar için bir film platosu kuracağını vadetti.

15 İLÇENİN 4'Ü CHP’DE

Geçtiğimiz seçimlerde Adana'da toplam 15 ilçe belediyesinden sadece Çukurova, Seyhan, İmamoğlu ve Ceyhan ilçeleri CHP tarafından kazanılmıştı. CHP, mevcut belediyelerde oy oranını artırarak yeniden kazanmayı, diğer partilerdeki belediyeleri de mümkün olan en yüksek oy oranlarıyla almayı hedefliyor.

Kaynak: ERCAN ÇANKAYA