Aliağa'da CHP Grup Sözcüsünden şok eden gaf Aliağa'da CHP Grup Sözcüsünden şok eden gaf

Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesi sonrası karar Meclis Genel Kuruşu'nda okundu. Bekir Bozdağ kararı okuduğu sırada Meclis'te büyük bir uğultu oluştu. Karar sonrası muhalefetten de peş peşe tepki gösteren açıklamalar geldi.

Türkiye'nin bir numaralı gündemi haline gelen karar sonrası, Can Atalay'ın suçunun ne olduğuna dair aramalar ilk sıralara yerleşti. Can Atalay neden hapis yatıyor? Can Atalay neden tutuklandı, milletvekilliği neden düşürüldü? İşte yanıtı...


Gezi Parkı'na AVM yapılması girişimine karşı kurulan Taksim Dayanışmasının avukatlığını yürüten Can Atalay, 2019 yılında tutuklandı. 2022 yılında 18 yıl hapis cezasına çarptırılan Atalay, 2023 genel seçimlerinde Türkiye İşçi Partisinden Hatay milletvekili seçildi ve sonrasında 30 Ocak 2024 tarihinde de vekilliği düşürüldü.

CAN ATALAY'IN MİLLETVEKİLLİĞİ NEDEN DÜŞÜRÜLDÜ?

Atalay'ın tutukluluğunun en önemli nedenleri arasında Gezi Parkı Davası'nda aldığı hapis cezası gösteriliyor. Bu ceza, Gezi Parkı eylemlerinin bir darbe girişimi olduğu yönündeki iddialara dayandırılırken pek çok kişi ve kurum tarafından bu iddia red ediliyor.
 

Kaynak: HABER MERKEZİ